Prokofjevův Ohnivý anděl již tuto neděli ve Státní opeře v ruském originále

Fascinující operní mystérium Ohnivý anděl Sergeje Prokofjeva, jedno ze stěžejních operních děl dvacátého století, bude jedním z očekávaných vrcholů právě probíhající divadelní přehlídky Ostrava v Praze. Oceňovaná inscenace souboru opery Národního divadla moravskoslezského v sugestivní režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování Roberta Jindry bude uvedena v neděli 8. listopadu na scéně Státní opery.

Sergej Prokofjev: Ohnivý anděl – NDM Ostrava 2015
Sergej Prokofjev: Ohnivý anděl – NDM Ostrava 2015

Mysteriózní příběh o rytíři Ruprechtovi a Renatě, dívce posedlé vidinou ohnivého anděla, vychází ze stejnojmenného románu Valerije Brjusova. „Prokofjevova opera je výjimečná nejen svým originálním námětem s mystickými a magickými prvky, ale především strhujícím hudebním jazykem. Svou neuchopitelností a otevřeností je výzvou pro režiséra i jeho tvůrčí tým,“ říká Jiří Nekvasil. Hlavní role posedlé Renaty se ujme Iordanka Derilova, rytíře Ruprechta ztvární Martin Bárta. V dalších rolích vystoupí například Yvona Škvárová, Eliška Weissová, Gianluca Zampieri, František Zahradníček, Martin Gurbaľ či Petr Sýkora. Ostravský Ohnivý anděl je prvním nastudováním slavného Prokofjevova díla v ruském originále u nás a v Ostravě se únorová premiéra (recenze najdete zde a zde ) právem zařadila k vrcholům operní sezony.

Sergej Prokofjev: Ohnivý anděl – NDM Ostrava 2015
Sergej Prokofjev: Ohnivý anděl – NDM Ostrava 2015

Inscenace Ohnivého anděla je součástí jedné z dlouhodobých ústředních dramaturgických linií souboru opery Národního divadla moravskoslezského představujících každou sezonu minimálně jedno ze zásadních děl české či světové operní tvorby dvacátého století. „Touto inscenací jsme završili první trilogii světových klasiků dvacátého století, kterou jsme zahájili v roce 2011 nastudováním Cardillaca Paula Hindemitha a v roce 2012 jsme pokračovali Životem prostopášníka Igora Stravinského,“ vysvětluje Jiří Nekvasil.

Sergej Prokofjev: Ohnivý anděl – NDM Ostrava 2015
Sergej Prokofjev: Ohnivý anděl – NDM Ostrava 2015

Divadelní přehlídka Ostrava v Praze probíhá od 4. do 15. listopadu a nabízí šest inscenací od činohry přes operu až po loutkové divadlo. Diváci se kromě Ohnivého anděla mohou těšit například na drama Slyšení, ve kterém stane před Božím soudem nacistický zločinec Adolf Eichmann, nebo na dramatizaci bestselleru současného nizozemského spisovatele a herce Hermana Kocha Večeře.

Vstupenky je možné zakoupit v pokladnách jednotlivých divadel a na webových stránkách www.ostravavpraze.eu . Další informace najdete zde .

Ostrava v Praze 2015

Jaroslav Havlíček:
Petrolejové lampy
Divadlo Petra Bezruče
Režie: Martin Františák
4. listopadu 2015 19.30 hod., Divadlo v Celetné Praha

Marta Guśniowska:
Vlku, dobré chutnání!
Divadlo loutek Ostrava
Režie: Marián Pecko
8. listopadu 2015 10.30 hod., Divadlo v Celetné Praha

Sergej Prokofjev:
Ohnivý anděl
Opera Národního divadla moravskoslezského
Režie: Jiří Nekvasil
Dirigent: Jan Kučera
8. listopadu 2015 19.00 hod., Státní opera Praha

Tomáš Vůjtek:
Slyšení
Komorní scéna Aréna
Režie: Ivan Krejčí
12. listopadu 2015 19.30 hod., Divadlo Komedie Praha

Felicia Zeller:
Rozhovory s astronauty
Činohra Národního divadla moravskoslezského
Režie: Ondřej Elbel
15. listopadu 2015 15.00 hod., zkušebna Divadla na Vinohradech Praha

Herman Koch, Kees Prins:
Večeře
Činohra Národního divadla moravskoslezského
Režie: Peter Gábor
15. listopadu 2015 19.00 hod., Divadlo na Vinohradech Praha

www.vpraze.ostrava.cz

Foto NDM

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat