Ve 2. čtvrtletí vypíše Olomouc tendr na ředitele sloučeného divadla s filharmonií
Odborníci udělali právní a ekonomické posouzení variant spojení Moravského divadla a Moravské filharmonie, v březnu je projedná zastupitelstvo. Experti městu podle primátorova náměstka Viktora Ticháka doporučili, aby nová organizace vznikla formou sloučení divadla a filharmonie. Při této variantě bude totiž zachováno jedno identifikační číslo, na němž je navázáno nejvíc smluv, majetku, dotací. Naopak při splynutí obou institucí by muselo být vytvořeno nové identifikační číslo a proces by byl administrativně mnohem náročnější. Radnice poté ve spolupráci s novým ředitelem vytvoří zřizovací listinu spojené organizace, její organizační strukturu a návrh rozpočtu na příští rok.
“Základním kamenem nové zastřešující instituce je jednoznačně pilíř kulturní, který je tvořen symfonickým orchestrem a třísouborovým divadlem. Další pilíře, na kterých novou instituci vystavíme, by měly reflektovat potřeby kultury v 21. století a sloužit především k rozvoji divadla a filharmonie,” uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc a manažer sloučení obou institucí David Gerneš. Chce klást důraz na vzdělávání, zahraniční spolupráci a management v kultuře. “Cílem je, aby nová instituce nabízela všem nejen vynikající divadelní a hudební zážitky, ale i kvalitní servis pro všechny umělce i pro další kulturní organizace v regionu,” podotkl Gerneš, podle kterého projekt sloučení divadla a filharmonie počítá s více zdroji financování z Česka a zahraničí.
I po sloučení budou zachovány značky obou institucí. Přínosem fúze má být podle Ticháka stabilita a rozvoj. “Díky vytvoření stabilního finančního modelu bude možné podporovat všechny pilíře zřizované instituce tak, aby byl její potenciál naplňován,” uvedl Tichák. Nová instituce bude mít podle primátora Miroslava Žbánka větší šanci získat evropské granty, než kdyby tak činilo pouze divadlo či filharmonie. “Usilovat bude o to, aby mohla být financována kooperativně, tady na bázi město, kraj a stát,” řekl primátor.
O plánovaných krocích při přípravě sloučení divadla a filharmonie Gerneš průběžně jedná se zaměstnanci i odbory. Obavy ze slučování obou institucí mají především odboráři z MFO. Už dříve uvedli, že slučováním přijde o práci až pětina hudebníků. Podle Gerneše nejsou tyto obavy na místě. Proti záměru města sloučit MDO s MFO se loni otevřeně postavilo sedm desítek umělců z celé republiky, obavu mají především ze snížení umělecké úrovně.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]