Ve Státní opeře bude mít premiéru opera Jeníček a Mařenka

V pražské Státní opeře bude mít premiéru opera Jeníček a Mařenka skladatele Engelberta Humperdincka a jeho sestry, libretistky Adelheid Wette. Režisérem představení je Matěj Forman, spoluautor scénografií pro inscenace Kráska a zvíře, Dobře placená procházka a Čarokraj. Forman, a scénografka a výtvarnice Andrea Sodomková adaptovali původní libreto Wette a Radek Malý jej nově přebásnil do češtiny. Hudebního nastudování se ujme Leginus.V titulních rolích se objeví Jana Horáková Levicová v alternaci s Michaelou Kapustovou (Jeníček) a Jana Sibera v alternaci s Yukiko Šrejmovou Kinjo (Mařenka). Roli Ježibaby zpívá místo mezzosopranistky tenorista Jaroslav Březina v alternaci s Martinem Šrejmou. Protagonisté představení si museli osvojit i základy loutkoherectví. Vedle Orchestru Státní opery má v opeře důležitou úlohu Kühnův dětský sbor.

Hudebně je opera rozdělena na veselou část s dětskými písničkami a tanečky a na závažnější předehru a mezihry, které nezapřou autorův obdiv k hudbě Richarda Wagnera.

Opera na námět oblíbené pohádky bratří Grimmů se v originále jmenuje Hänsel und Gretel. Poprvé byla uvedena ve Výmaru 23. prosince 1893 dirigentem a později skladatelem Richardem Straussem. Dílo získávalo větší a větší oblibu a už v roce 1905 bylo uvedeno v newyorské Metropolitní opeře.

Foto ND Praha

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments