Ve svých 87 letech zemřela sbormistryně Blanka Kulínská

Ve středu 29. června 2022 zesnula Blanka Kulínská (narozena 11. ledna 1935), legendární sbormistryně, dramaturgyně a pedagožka. Byla oceněná Českou hudební radou a Unií českých pěveckých sborů, která jí udělila Cenu Bedřicha Smetany. Její život byl spjat s Českým a Československým rozhlasem a také s pěveckým sborem Bambini di Praga. Natočila desítky rozhlasových snímků a rovněž nahrávek na kompaktních discích, měla na svém kontě stovky koncertů a vystoupení po celém světě.

Blanka Kulínská (zdroj Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu)
Blanka Kulínská (zdroj Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu)

Blanka Kulínská často vzpomínala na podzim roku 1945, kdy byla v deseti letech přijata do rozhlasového dětského sboru, který tehdy zahájil novou éru pod vedením profesora Bohumila Kulínského. Ovlivnilo to její lásku ke zpěvu a dalšímu studiu. V rozhlase s profesorem Kulínským, později už jako manželé, vytvořili přední evropský dětský sbor, pro který psali mimo jiné naši nejvýraznější skladatelé šedesátých let minulého století: Ilja Hurník, Petr Eben, Viktor Kalabis, Zdeněk Lukáš, Otmar Mácha. Zasloužila se u nás také o premiéru Brittenovy Chvály koled, tehdy pod názvem Slavnost vánoční. Od sedmdesátých let pak vedla společně s manželem a poté synem Bohumilem Kulínským ml. Bambini di Praga, s nimiž na vysoké interpretační úrovni prezentovali sborové umění na Pražském jaru, v Tokiu i v New Yorku.

Blanka Kulínská byla dramaturgyní, sbormistryní a pedagožkou. Dokázala tyto tři profese skloubit a povýšit svou pracovitostí, lidskostí a empatií. Měla schopnost podporovat talent, dětskou osobitost, byla noblesní a měla smysl pro spravedlnost.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments