Ve Valašském Meziříčí začne třídenní festival Tanec Valmez

Na nádvoří zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí začne dnes večer festival Tanec Valmez. Po vystoupení tanečních škol z regionu a souboru pražské Taneční konzervatoře bude večer patřit jednomu z letošních dvou hlavních hostů, norskému souboru Jo Strømgren Kompani. Uvede své slavné představení Taneční pocta fotbalovému umění.

Dílo, které se setkalo s nadšeným ohlasem a vyprodává divadla po celém světě, má za sebou téměř pět set repríz ve třiadvaceti zemích. Získalo řadu cen, těší se mediálnímu zájmu a stále vyvolává dilema mezi tím, zda je to populistická zábava, nebo nejvyšší forma současného tance. Poctu fotbalovému umění umělecký šéf souboru a choreograf Jo Strømgren skládá z pozice baletu, a tím překonává uměle vytvořenou propast mezi lidovými sporty a elitářským světem umění.

Druhý večer festivalu uvede v české premiéře český taneční soubor 420PEOPLE další choreografii norského souboru Taneční pocta ping-pongu, kterou se skupinou nastudoval Jo Strømgren. Na třídenním festivalu vystoupí i členové Baletu Národního divadla v Praze či soubor baletu Národního divadla Moravskoslezského.

Tanec Valmez nabízí představení pod širým nebem na nádvoří valašskomeziříčského zámku. Minulých sedm ročníků festivalu připomíná výstava fotografií. Snímky zachycují i přípravu na nadcházející ročník a umělce, kteří na něm vystoupí.

Foto Tanec Valmez

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky