Ve Vladislavském sále ve světové premiéře zazní nové oratorium o sv. Ludmile

Vladislavský sál Pražského hradu bude hostit vyvrcholení oslav připomínajících svatou Ludmilu, první českou panovnici a světici, od jejíhož zavraždění uplyne 1 100 let. 19. září 2021 se stane dějištěm premiéry nového oratoria k její poctě „Nádech věčnosti“, jehož autorem je skladatel a dirigent Jan Zástěra. Uvedení bude mimořádné i tím, že půjde o částečně scénické provedení v režii Jiřího Heřmana a roli sv. Ludmily ztvární legendární Soňa Červená. Diváci mohou koncert sledovat a poslouchat v živých přenosech České televize a Českého rozhlasu, a to od 20:15.
Svatá Ludmila (zdroj: projekt Svatá Ludmila 1100 let)
Svatá Ludmila (zdroj: projekt Svatá Ludmila 1100 let)

Zcela nové oratorium, které se věnuje odkazu sv. Ludmily, složil speciálně pro tuto příležitost mladý a oceňovaný skladatel a dirigent Jan Zástěra, mimo jiné šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Rozsáhlou hudební skladbu vystavěl na významu Ludmilina odkazu pro současnost.

„Ve Vladislavském sále se přes nesmírnou plochu času rozsvítí oblouk mezi statečným životem kněžny a naší dobou. Slavní předkové nám ukazují cestu a jejich odkaz nás povzbuzuje. Je to příležitost, jak oslovit dnešní českou společnost právě s odkazem na tu věky trvající kontinuitu tématu národa a definování jeho moderní identity,“ říká Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který je jedním z iniciátorů akce.

Oratorium je výjimečné nejen svým významem a symbolikou, ale také obsazením a částečným scénickým provedením v režii Jiřího Heřmana, uměleckého šéfa Opery Národního divadla Brno. Koncert provede Symfonický orchestr Českého rozhlasu a sbor RunOperun pod vedením autora Jana Zástěry. Mimořádné je pak obsazení titulní role sv. Ludmily, kterou ztvární legendární herečka a zpěvačka Soňa Červená. Doplní ji špičkoví čeští sólisté Lucie Hájková (Drahomíra), Petr Nekoranec (Václav), Jiří Brückler (Boleslav) a Lukáš Bařák (Jarmil).

Nakonec není oratorium jen o Ludmile nebo o Václavovi, jako spíše o nás a o pravdivosti a zodpovědnosti v tom, jak se díváme na svět, na ně, na sebe, na Pána Boha, a co si z toho všeho bereme pro sebe a pro ostatní,“ říká autor oratoria Jan Zástěra.

Uvedení ve Vladislavském sále je symbolické – svatá Ludmila totiž nebyla jen první českou světicí, ale také první ženou na českém trůnu, z nějž po úmrtí svého chotě knížete Bořivoje I. pět let jako česká kněžna vládla. A jen málokteré místo je symbolem české státnosti tak jako Vladislavský sál.

Slavnostní večer, na kterém premiéra oratoria Nádech věčnosti zazní, pod záštitou prezidenta České republiky pořádá Arcibiskupství pražské ve spolupráci s nadačním fondem Bohemian Heritage Fund a Nadačním fondem Soni Červené. Živě jej bude přenášet ČTart a ČRo Vltava, a to od 20:15.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments