Ve Znojmě bude provedeno oratorium Saul s Adamem Plachetkou

Starozákonní příběh o izraelském králi Saulovi a mladém, statečném Davidovi ožije již dnes v jízdárně Louckého kláštera ve Znojmě. Scénické provedení oratoria Saul od Georga Friedricha Händela dokončuje mezinárodní tým sestavený Hudebním festivalem Znojmo. Basový part Saula zazpívá při čtvrteční premiéře světoznámý český pěvec Adam Plachetka, Davida ztvární uznávaný kontratenorista Andreas Scholl, Jonathana Krystian Adam.
Adam Plachetka, Andreas Scholl a Krystian Adam (zdroj HFZ, foto Jana Šuplerová)

V plánu jsou pouze dvě reprízy, a to v sobotu a neděli. O představení byl zájem i ze zahraničí, lístky z předprodejů putovaly do Tokia či Montrealu, uvedl už před festivalem jeho prezident Jiří Ludvík. Dirigent Roman Válek hovoří o Saulovi jako o velkolepém „multi-díle“, kde lze nalézt vše, co se v barokní době vyskytovalo, třeba i varhanní a harfové sólo nebo zvonkohru. „Händel tak zaujal všechny vrstvy společnosti,“ uvedl Válek.

Scéna i prostředí, kde se oratorium odehrává, je originální, ale přesto ctí barokního ducha, byť v novodobém hávu. „Mým cílem je Saula odvyprávět jako fantazijně poetické ponoření do barokního oratoria. Na jednom jevišti se spojí estetika starozákonní, estetika doby Händela i estetika dneška,“ popsal svůj záměr režisér Tomáš Ondřej Pilař.

Příběh o Saulovi je podle divadelníků emočně velmi silný. Sokem krále je mladičký a neurozený David, který přemohl Goliáše. Oratorium vykresluje přerod přátelství a obdivu vůči zamýšlenému následníkovi Davidovi v závist a nenávist, která je nakonec příčinou panovníkovy zkázy.

Hudební festival Znojmo zahájil 11. července houslista Pavel Šporcl. Uskutečnil se také například benefiční koncert pro opravu jízdárny Louckého kláštera ve Znojmě. Ve Vranově nad Dyjí zpívala sopranistka Kateřina Kněžíková, pořadatelé připravili také řadu komornějších akcí nebo produkcí pod širým nebem. Festival končí v neděli.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat