Festival inovací představí umělou inteligenci, která dokončila Dvořákovo dílo

Na vědecko-technologickém festivalu Future Port Prague se v září představí umělá inteligence, která dokomponovala nedokončenou skladbu Antonína Dvořáka a prostor umožňující školákům vyzkoušet si novinky v digitálních výrobních technologiích. Řečníci se letos zaměří na témata týkající se genetické úpravy DNA, budoucnosti soukromí a letadla s vertikálním vzletem i přistáním.
Ivo Kahánek (foto Tomáš Nosil)

Autoři projektu AIVA/Dvořák Richard Stiebitz a Filip Humpl ze společnosti Wunderman představí umělou inteligenci, která na základě analýzy 115 Dvořákových opusů dokončila skladbu, jejíž první část pro klavír nahrál klavírista Ivo Kahánek. „Lidská inteligence je úžasný instrument schopný uvažování na mnoha úrovních neoddělitelného od citu a morálky. Umělá inteligence je brilantní demonstrací schopnosti racionálního myšlení. V tom se skrývá její obrovský technologický potenciál, a minimálně stejně velká míra rizika,“ uvedl Kahánek. Kvarteto pražské filharmonie na festivalu celé dílo zahraje. Lucemburská společnost Aiva Technologies umělou inteligenci vyvíjí od roku 2016, analyzovala již na třiceti tisíc skladeb od baroka už po 20. století. „Na úplném počátku projektu stála touha prověřit, jak lze umělou inteligenci kreativně využít a kam až sahají její možnost,“ říká Stiebitz.

Z Brna na festival přijede návěs FabLab Experience, který se po zaparkování promění v dílnu moderních výrobních strojů. Školákům nabídne možnost dozvědět se vše o moderní výrobě v oblasti digitálních výrobních technologiích a vyzkoušet si v praxi výrobu na strojích. Koncept vychází ze sdílené dílny FabLab, která v Brně školám a veřejnosti nabízí vzdělávací programy. V rámci festivalu promluví například ředitel společnosti New Age Meats Brian Spears, který představí možnosti laboratorně vyrobeného masa, díky kterému by podle Speaerse mohla být ušetřena hospodářská zvířata a dopřát by si ho mohli i vegetariáni. O genetické úpravě lidského DNA pohovoří genetický inženýr Samuel H. Sternberg a digitální chirurgii představí prezident společnosti Brainlab Stefan Vilsmeier, jehož společnosti instalovala své softwary pro použití v chirurgii a radioterapii ve více než 5000 nemocnicích na světě. Letošní Future Port Prague se koná 10. a 11. září v areálu Pražského výstaviště v Holešovicích. Program najdou zájemci na webu, pořadatelé ho průběžně doplňují.

Mohlo by vás zajímat