Do Stavovského divadla se vrátí Mozartova opera Don Giovanni

Opera Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni se v srpnu a v září vrátí na jeviště Stavovského divadla. Verzi inscenace, kterou v Praze v roce 2017 oživil Plácido Domingo dvěma provedeními ke 230. výročí světové premiéry Dona Giovanniho ve Stavovském divadle, uvidí diváci 14. až 18. srpna, 20. až 25. srpna a 14. a 15. září. Představí se v ní sólisté Opery Národního divadla a Státní opery. Orchestr a Sbor Státní opery povedou dirigenti Richard Hein nebo Jiří Štrunc.
W. A. Mozart: Don Giovanni – Stavovské divadlo 2017 (zdroj ND / foto Radovan Šubín)

Toto uvedení Dona Giovanniho je poctou nejen Mozartovi samotnému, nýbrž také dvěma velkým osobnostem české i světové divadelní historie – režisérovi Václavu Kašlíkovi a scénografovi Josefu Svobodovi. Jejich inscenace Dona Giovanniho vznikla roku 1969. Novodobá replika pak ve zpracování režiséra Jiřího Nekvasila, scénografa Daniela Dvořáka a kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka v roce 2006,“ říká mluvčí Opery ND Eva Sochorová.

„Opera oper“, jak se dílu o potrestaném svůdníkovi Giovannim někdy přezdívá, je s českým hlavním městem nerozlučně spjata. Mozart se ji rozhodl složit pro Prahu poté, co Pražané s nadšením přijali jeho Figarovu svatbu, která ve Vídni propadla. Na repertoáru Opery Národního divadla patří Don Giovanni k jednomu z nejhranějších titulů, opera je však oblíbená celosvětově.

Ve Stavovském divadle, v jediném doposud existujícím divadle z těch, v nichž Mozart působil, se premiéra Dona Giovanniho uskutečnila pod taktovkou samotného skladatele 29. října 1787. Premiéra, která musela být z nejrůznějších důvodů několikrát odložena, je dodnes opředena legendami. Mozart údajně komponoval předehru teprve v noci před premiérou a hudebníkům předložil na poslední chvíli rozepsané party, na nichž ještě neoschl inkoust. Pražské uvedení Dona Giovanniho se přesto setkalo s velkým úspěchem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat