Do Stavovského divadla se vrátí Mozartova opera Don Giovanni

Opera Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni se v srpnu a v září vrátí na jeviště Stavovského divadla. Verzi inscenace, kterou v Praze v roce 2017 oživil Plácido Domingo dvěma provedeními ke 230. výročí světové premiéry Dona Giovanniho ve Stavovském divadle, uvidí diváci 14. až 18. srpna, 20. až 25. srpna a 14. a 15. září. Představí se v ní sólisté Opery Národního divadla a Státní opery. Orchestr a Sbor Státní opery povedou dirigenti Richard Hein nebo Jiří Štrunc.
W. A. Mozart: Don Giovanni – Stavovské divadlo 2017 (zdroj ND / foto Radovan Šubín)

Toto uvedení Dona Giovanniho je poctou nejen Mozartovi samotnému, nýbrž také dvěma velkým osobnostem české i světové divadelní historie – režisérovi Václavu Kašlíkovi a scénografovi Josefu Svobodovi. Jejich inscenace Dona Giovanniho vznikla roku 1969. Novodobá replika pak ve zpracování režiséra Jiřího Nekvasila, scénografa Daniela Dvořáka a kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka v roce 2006,“ říká mluvčí Opery ND Eva Sochorová.

„Opera oper“, jak se dílu o potrestaném svůdníkovi Giovannim někdy přezdívá, je s českým hlavním městem nerozlučně spjata. Mozart se ji rozhodl složit pro Prahu poté, co Pražané s nadšením přijali jeho Figarovu svatbu, která ve Vídni propadla. Na repertoáru Opery Národního divadla patří Don Giovanni k jednomu z nejhranějších titulů, opera je však oblíbená celosvětově.

Ve Stavovském divadle, v jediném doposud existujícím divadle z těch, v nichž Mozart působil, se premiéra Dona Giovanniho uskutečnila pod taktovkou samotného skladatele 29. října 1787. Premiéra, která musela být z nejrůznějších důvodů několikrát odložena, je dodnes opředena legendami. Mozart údajně komponoval předehru teprve v noci před premiérou a hudebníkům předložil na poslední chvíli rozepsané party, na nichž ještě neoschl inkoust. Pražské uvedení Dona Giovanniho se přesto setkalo s velkým úspěchem.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na