Večer profesorů a jejich žáků uzavře Svátky hudby

Letošní koncertní sezona pomalu vstupuje do svého finále a stejně tak se přiblížil i závěr dvacátého třetího ročníku koncertního cyklu Václava Hudečka Svátky hudby v Praze. Na závěr organizátoři připravili setkání profesorů hudby a jejich žáků. Mezi ohlášenými sólisty tak figuruje nejen jméno Václava Hudečka, ale také houslisty Jiřího Fišera, Jana Mráčka a Ludmily Pavlové, kytaristy Petra Paulů, Pavla Kudeláska či zahraničního sólisty, italského kytaristy Luciana Lombardiho.„Profesorský“ závěrečný večer se však ponese nejen ve znamení kytary a houslí, ale díky přítomnosti Komorního sboru Canticorum iubilo posluchače v druhé polovině zavede i do hájemství vokální hudby. V podání tohoto sboru zazní ukázky z Händelova Joshuy, Bachova Magnificat či české hudby  – Janáčkova sboru Láska opravdivá nebo ukázky ze Tří legend Bohuslava Martinů. Umělce doprovodí mladé těleso z Pardubic – Barocco sempre giovane.

Příležitosti vystoupení Luciana Lombardiho na koncertním cyklu Svátky hudby jsme využili k položení několika otázek:

Jste vystudovaným ekonomem a statistikem, co vás přimělo k tomu opustit prostředí exaktních věd a věnovat se hudbě?

Věda a hudba jsou univerzálními jazyky. Každý na tomto světě čte a píše hudbu i matematiku stejným způsobem. Před mnoha staletími náležela hudba mezi vědy, podle Martianuse Cappelly byla hudba součástí takzvaného kvadrivia. Relativně více v době nedávné byli členové Galileovy rodiny Vincenzo, Galileo a Michelangelo z Toskánska vědci i hudebníky, kteří hráli na kytaru (či lépe řečeno v té době loutnu) a současně pracovali na svých vědeckých znalostech. Je to tedy pro mě z tohoto pohledu zcela přirozená volba.

Proč jste se rozhodl právě pro kytaru, čím vás tento nástroj nejvíce oslovil?

Na mém prvním školním výletu jsem se potkal s kamarádem, který stále brnkal na kytaru. Asi z té doby pochází má vášeň pro tento nástroj. Kytara je velmi intimní nástroj a asi právě proto je pro mě tím nejkouzelnějším ze všech nástrojů.

Je známé, že již dlouhou dobu spolupracujete s významným českým kytaristou Petrem Paulů. Jak se tato spolupráce zrodila a co vám přinesla?

S Petrem Paulů jsem se potkal před několika lety na Madeiře a od té doby nás spojuje hluboké přátelství a vzájemný obdiv, který nás přivedl k takřka permanentní spolupráci nejen v rovině profesní, ale také lidské.V České republice nevystupujete poprvé, jaké máte vzpomínky na své předchozí koncerty a setkání s českým publikem?

České publikum je naprosto skvělé, vysoce vzdělané a zkušené. Hraní v České republice je pro mě vždy nezapomenutelným zážitkem. Měl jsem také již to potěšení vyučovat na mistrovských kurzech v Praze a Třeboni. Zde mě velmi mile překvapila skvělá umělecká připravenost nastupující mladé generace hudebníků v České republice.

Jak se těšíte na své vystoupení v rámci cyklu Svátky hudby v Praze?

Na tomto koncertě zahraji Velké koncertní variace, op. 130, Maura Giulianiho pro dvě kytary společně s Petrem Paulů a Vivaldiho Koncert pro kytaru (loutnu) a smyčce za doprovodu výtečného ansámblu Barocco sempre giovane. Je to pro mě čest vystoupit na Svátcích hudby v Praze a být hostem mistra Václava Hudečka.

Děkujeme za rozhovor.Vizitka:
Luciano Lombardi, rodák z italského Piombina (1963), je žákem slavného Aliria Diaze a absolventem Konzervatoře sv. Cecílie v Římě. Ve studiích pokračoval ve Florencii, kde spolupracoval s takovými umělci, jakými jsou Julian Bream nebo Pepe Romero. Ve stejné době získal i doktorát ve statistice a ekonomii v na univerzitě v Sieně. Kromě hry na kytaru se Lombardi věnoval i moderní kompozici a filmové hudbě, kterou mimo jiné studoval u Ennia Morriconeho v Sieně. Na svém kontě má řadu význačných ocenění a své umění předává mladé generaci prostřednictvím mistrovských kurzů po celém světě. V České republice již několikrát spolupracoval s Pražskou konzervatoří, podílel se na třeboňských mistrovských kurzech a rovněž zde s úspěchem koncertoval společně s Ladislavem Horákem, Petrem Nouzovským a především Petrem Paulů, se kterým pravidelně vystupuje po celé Evropě. Lombardi si pro své virtuózní umění vydobil nemalý ohlas u kritiky i diváků.
(Zdroj: www.vaclavhudecek-svatkyhudby.cz)

www.vaclavhudecek-svatkyhudby.cz

Foto Svátky hudby

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na