Věda a umění na ČVUT – spojení tance a fyzikálních jevů online

Bohemia Balet a ČVUT dnes večer v 19 hodin zpřístupní záznam projektu, ve kterém se propojila věda a umění. Tanečníci zde ztvárňují gravitaci, přitažlivost, odstředivou sílu, kvantový prvek, laser i oblíbenou myšlenkovou konstrukci známou jako Schrödingerova kočka.
Bohemia Balet spolupracuje s ČVUT (zdroj FB událost)

Choreografii vytvořila Marika Blahoutová, která témata konzultovala s Igorem Jexem, ředitelem Centra pokročilých aplikovaných přírodních věd (CAAS – Centre of Advanced Applied Sciences) a děkanem Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT: „Tanec dokáže jedinečně uchopit jakékoli téma a vdechne mu duši, život, fantazii. Stačí propojit emoci hudby a živého obrazu, abychom se nechali unést svou vlastní představivostí,“ říká.

Fyzika je věda studující přírodní zákony. Zajímají nás zákonitosti procesů a věcí kolem nás. Studujeme je experimentálně a formulujeme matematicky. Kromě toho, že používáme logiku, jsme vedeni intuicí, představivostí, elegancí, půvabem a přesvědčením o jednotě světa. K umění máme ve fyzice podstatně blíže, než se na první pohled může zdát,“ doplňuje Igor Jex.

Představení samotné bylo součástí Slavnostního shromáždění CAAS v Betlémské kapli na podzim 2020. Vzhledem k nástupu další vlny epidemie koronaviru se však konalo s velmi omezeným počtem diváků za přísných bezpečnostních opatření. Záznam představení odvysílá televize TV9P, kanál zřízený ČVUT, která prostřednictvím Facebooku a YouTube vysílá každý pátek už od 13. listopadu 2020.

Přesuneme se na chvilku do výstavní síně a prohlédneme si fotografie z vernisáže prací středoškoláků, zapojených do projektu [email protected], která byla součástí největší události světa částicové fyziky – konference ICHEP v Praze 2020. Následně se přeneseme do sálu a vychutnáme si dechberoucí baletní vystoupení v podání Bohema Baletu,“ zvou organizátoři podrobněji, „Ve videu současně projekt CAAS představuje jeho ředitel a současně děkan Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT prof. Igor Jex a vystupuje v něm také prof. ak. sochař Marian Karel s doc. Josefem Šafaříkem z Fakulty architektury ČVUT, kteří společně v rámci výzkumného programu PARTPHYS – součásti CAAS – představují umělecký artefakt Tabula Rasa.

Sledovat můžete na několika platformách:

http://bit.ly/TV9P_Youtube
http://bit.ly/TV9P_Facebook
http://bit.ly/TV9P_Instagram

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments