Velikonoční festival duchovní hudby nabídne v Brně devět koncertů
Devět koncertů ve dvou týdnech nabídne v pěti chrámech v centru Brna Velikonoční festival duchovní hudby, který se letos uskuteční od 29. března do 12. dubna. Šest koncertů je hlavních, zbylé tři jsou noční temné hodinky při svíčkách. Kromě Filharmonie Brno se představí například Vratislavský barokní orchestr, varhaník Christian Schmitt nebo La Capilla v šestihlasé mši.
Letošní ročník festivalu je čtyřiadvacátý. Náklady na jeho pořádání se pohybují kolem 2,4 milionu korun. Podle manažerky festivalu Lucie Šnajdrové platí většinu město. Loni akci navštívilo na všech koncertech asi dva tisíce lidí.
Úvodní koncert je na programu v kostele sv. Janů v Minoritské ulici 29. března od 20:00. V podání sólistů, Slovenského filharmonického sboru a Filharmonie Brno zazní Miserere estonského hudebního skladatele Arva Pärta a Stabat Mater od francouzského skladatele Francise Poulenca.Podle Kučerové by si lidé neměli nechat ujít ani druhý koncert 31. března v 19:00 v kostele sv. Janů, který nabídne Janovy pašije Johanna Sebastiana Bacha. „Představí se Vratislavský barokní orchestr, který přijede s tenorem Nicholasem Mulroyem. Právě on spolupracuje s těmi nejlepšími soubory a patří do absolutní špičky,” zdůraznila ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová.
Za velký zážitek označila i varhanní recitál mladého německého varhaníka Christiana Schmitta, který bude 7. dubna v 19:00 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jezuitské ulici. „Hrává s Berlínskou filharmonií a zvou si ho všechny světové orchestry,” doplnila Kučerová. Koncert bude zároveň holdem nejnovějším varhanám v Brně, dílu slavné varhanářské dílny Hermanna Mathise z roku 2014.
Další koncerty se uskuteční v českobratrském evangelickém chrámu J. A. Komenského, v kostele sv. Augustina na náměstí Míru a poslední koncert 12. dubna v 19:00 bude hostit katedrála sv. Petra a Pavla, kde zazní dílo Antona Brucknera v podání sólistů, Českého filharmonického sboru Brno a Filharmonie Brno. Komorní temné hodinky při svíčkách budou v kostele Nanebevzetí Panny Marie 1., 2. a 3. dubna vždy od 21:00.
Podle pořadatelů je festival šitý na míru velikonočním svátkům a duchovním významům té doby. Dramaturgie plně vychází z liturgického času. „Letošní ročník je zrcadlem předchozího. Loni byl pojítkem koncertů východ, nyní je to západ,” doplnil dramaturg festivalu Vladimír Maňas. Kučerová dodala, že podobný festival v Česku není a nejbližší obdobnou akci lze nalézt ve Vídni nebo Krakově.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]