Velikonoční festival duchovní hudby poprvé nabídne koncert v novém kostele na Lesné

Velikonoční festival duchovní hudby nabídne šest koncertů a tři "temné hodinky", tedy pozdně večerní produkce při svíčkách v jezuitském chrámu. Program částečně tvoří akce přesunuté z dvou posledních ročníků, které se neuskutečnily kvůli pandemii koronaviru, nechybí však ani novinky.
Velikonoční festival duchovní hudby – Brno 25. března 2018 (foto Petr Francán)
Velikonoční festival duchovní hudby (foto Petr Francán)

Jako vždy festival začíná na Květnou neděli a končí o dva týdny později. Potrvá tedy od 10. do 24. dubna a jeho 29. ročník nese podtitul Tělo / Vtělení / Oslavení. “Protože pro neuskutečněné dva roky vznikla řada unikátních projektů a premiér, letos akce představuje symbolické splynutí těchto programů,“ řekl dramaturg Vladimír Maňas.

Festival zahájí koncert Affettuoso v minoritském chrámu. Nabídne málo známou skladbu Salve Regina Josepha Haydna v konfrontaci s díly jeho středoevropských současníků. “Soubor Musica Figuralis se specializuje na hudbu druhé poloviny 18. století. Spolu se čtveřicí výjimečných sólistů se tak bude bezpochyby jednat o špičkové podání,“ uvedl další dramaturg Ondřej Múčka.

O den později se festivalové dění přesune na Lesnou, kde Pavel Zlámal přednese v české premiéře Meditaci pro sólový pro klarinet islandského autora Atliho Heimira Sveinssona. „Na interpreta klade extrémní nároky, jak v detailu, tak v celku,” uvedl Zlámal.

Další koncerty se uskuteční v katedrále na Petrově a v kostele svatého Augustina. Závěrečný nedělní koncert nabídne hvězdného kontratenoristu Andrease Scholla. Na programu jsou slavnostní žalmy Antonia Vivaldiho a Bachova kantáta Ich habe genung. Největší zájem je zatím právě o závěrečný koncert, uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments