Vídeňská filharmonie v otevřeném dopise kritizuje vedení Metropolitní opery

Předseda představenstva Vídeňských filharmoniků Daniel Froschauer se v otevřeném dopise, adresovaném „přátelům a podporovatelům klasické hudby“, postavil na stranu odborů zastupujících členy orchestru Metropolitní opery v jejich téměř rok trvajícím konfliktu s ředitelem Peterem Gelbem. Ten hráčům odmítá vyplácet mzdy, dokud odbory nepřistoupí na jejich snížení o třetinu. Opera PLUS vám přináší nezkrácený překlad dopisu i jeho původní znění.
Daniel Froschauer (s mikrofonem) a Vídeňští filharmonikové (zdroj FB)

Hráčům orchestru Metropolitní opery minulý měsíc vyjádřili podporu také jejich šéfdirigent Yannick Nézet-Séguin a umělecký šéf Chicagského symfonického orchestru Riccardo Muti, který dirigoval poslední novoroční koncert Vídeňských filharmoniků. Vedení MET zatím na otevřený dopis oficiálně nereagovalo.

Vážené dámy, vážení pánové,
Svět se dívá. Už 30 % členů orchestru MET už si nemůže dovolit cenu bydlení v New Yorku, protože od 1. dubna 2020 nedostávají od Metropolitní opery výplaty. Tento podíl pravděpodobně poroste, dokud krize potrvá. Globální reputace Metropolitní opery a kulturní oblast New Yorku by byla zdevastována ztrátou umělců tohoto kalibru – orchestr MET zaměstnává některé z nejlepších hráčů z celého světa. Kulturní a ekonomický dopad těchto hudebníků se neomezuje jen na zprostředkovávání skvělých oper; jsou to také učitelé a mentoři dalších generací. Přispívají komunitám, ve kterých žijí, tím, že inspirují lidi ve všech oblastech a etapách života.

Členové orchestru MET potřebují větší podporu ze strany vedení opery a americké vlády. Tato kulturní devastace si zaslouží větší pozornost, dříve, než bude pozdě. My – kolegové a přátelé z Vídeňských filharmoniků – doufáme, že Metropolitní opera najde způsob, jak se přizpůsobit a začlenit své hudebníky do budoucích programů.

Daniel Froschauer,
Předseda Vídeňských filharmoniků


Původní dopis:

Otevřený dopis Vídeňských filharmoniků (zdroj PR Wiener Philharmoniker)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments