Vídeňští filharmonici si budou vychovávat vlastní dorost

Rakouský symfonický orchestr Wiener Philharmoniker si chce vychovávat vlastní dorost. Příští rok proto založí toto světoznámé hudební těleso vlastní akademii. Do prvního ročníku by v září mělo nastoupit dvanáct talentovaných hudebníků.
Wiener Philharmoniker (zdroj Gesamtkunstwerk / foto © Dieter Nagl, Musikverein)

Přijmeme dvanáct mladých posluchačů na základě přísné talentové zkoušky,“ uvedl jednatel Vídeňských filharmoniků Michael Bladerer. Cílem je podle něj přijmout z každé skupiny hudebních nástrojů jednoho adepta. Studentům, kterým by mělo být mezi 18 a 27 lety, chtějí filharmonici předat „specifickou zvukovou kulturu“ svého tělesa.

Dvanáct hudebníků by se mělo od září každý týden účastnit individuálních lekcí či workshopů se známými dirigenty. Vystupovat budou moci studenti akademie po boku svých učitelů i na komorních koncertech. Dokončení akademie podle Bladerera ovšem nebude znamenat automatické přijetí mezi Vídeňské filharmoniky.

Vídeňští filharmonici se v posledních dnech intenzivně připravovali na tradiční novoroční koncert, který bude poprvé dirigovat němec Christian Thielemann. Úterní akci budou vysílat televize ve více než 90 zemích světa. Značnou část ze sedmnácti děl, které filharmonici zahrají, budou tvořit skladby členů hudební rodiny Straussů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky