Vídeňští filharmonikové dostali přednostně očkování, vyvolali tím vlnu nevole

Devadesát pět členů Vídeňské filharmonie bylo začátkem týdne očkováno první dávkou vakcíny proti nemoci Covid–19. S odvoláním na oficiální vyjádření města Vídeň to v sobotu potvrdilo několik médií. Hudebníci byli v očkování upřednostněni, aby mohli dostát svým mezinárodním závazkům. Rakouská odborná veřejnost tento krok označila jako „facku všem ostatním umělcům“.

Wiener Philharmoniker 2021 (foto Benjamin Morrison)
Wiener Philharmoniker 2021 (foto Benjamin Morrison)

Rakouská umělecká organizace IG Freie Theaterarbeit (IGFT), sdružující profesionály v oblasti umění, vyjádřila nesouhlas s upřednostněním očkování Vídeňských filharmoniků. Podle ní je takové chování ze strany města Vídeň nevhodné a ukazuje, že umění je v dnešní době posuzováno jako elitářské. IGFT proto požaduje okamžité zahájení očkování pro všechny umělce, kteří o to mají zájem. Chtějí tak zamezit například šíření nemoci na zkouškách a při online produkcích.

Diskuse o očkování, která nyní vznikla, je výsledkem „podřízeného zacházení s uměním a kulturou od vypuknutí pandemie,“ uvedl ve vysílání hudebník a ředitel IG Autorinnen Authors, Gerhard Ruiss. Dle jeho vyjádření je třeba okamžitě zahrnout umění, kulturu a žurnalistiku do národního očkovacího plánu. „Důvody k přednostnímu očkování, které filharmonici oprávněně obhajují, platí i pro všechny ostatní, nejen pro jednotlivé události a pro jednu instituci.“ Atmosféra na vídeňské hudební scéně tak nadále zůstává napjatá.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments