V kolínském chrámu sv. Bartoloměje se budou opravovat varhany, hledá se restaurátor

V Kolíně začne další fáze oprav chrámu sv. Bartoloměje. Zaměřeny budou tentokrát především na interiér, zrestaurují se varhany i další mobiliář. Hotovo by mělo být na podzim roku 2023, náklady dosáhnou 60 milionů korun. Římskokatolické farnosti Kolín pomůže dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, která pokryje asi 58 milionů korun.
Témata:SEZ varhany

Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně (foto Město Kolín)
Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně (foto Město Kolín)

Plánované opravy jsou rozdělené do tří částí, každá bude stát zhruba třetinu z celkové částky. Součástí jsou stavební a restaurátorské práce přímo v chrámu, zrestaurují se například vitráže nebo vstupní portál, zpřístupnit se má krypta. Druhou částí je renovace varhan. Farnost nyní vybírá restaurátora, který by měl být znám v červnu. Varhany by se měly do chrámu vrátit do konce příštího roku. Opravou projde také na 150 položek mobiliáře, například sochy nebo obrazy. Restaurování předmětů bude rozděleno podle materiálů, o zakázku se tak budou moct v soutěži ucházet i menší restaurátoři. Renovací projde také chrámový poklad, který obsahuje například kalichy nebo monstrance.

Zhruba tři miliony bude muset zaplatit farnost z vlastních zdrojů, 300.000 korun jí přispěje město Kolín, dotaci již schválili zastupitelé. Po dokončení těchto oprav bude chrám i jeho okolí hotové. Farnost plánuje, že z rekonstrukce vytvoří film, který se následně bude zájemcům promítat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments