(VIDEO) Závěr Pražského jara ve znamení Beethovena

Na závěrečném koncertě měla původně zaznít Beethovenova Devátá symfonie a připomenout tak skladatelovo výročí i jubileum festivalu, s jehož historií je dílo úzce spjato. Díky dirigentovi Jakubovi Hrůšovi o Beethovenovu hudbu nepřijdeme ani v době pandemie. Hrůša s Českou filharmonií připravuje provedení dvou pozdních Beethovenových kvartetů v úpravě pro smyčcový orchestr. Koncert 4. června 2020 bude živě vysílán od 20:00 hodin.
Jakub Hrůša, Česká filharmonie 2020 (foto Petra Hajská)

Závěrečný koncert Pražského jara bude ve znamení oslav velkého výročí Ludwiga van Beethovena – v letošním roce si celý svět připomíná 250 let od narození tohoto skladatelského génia. „Dostává se mi cti festival koncertně slavnostně ukončit,“ uvádí dirigent Jakub Hrůša.

„Původním programem závěrečného koncertu byla Beethovenova Devátá – tu hrát nelze. Vymysleli jsme ovšem program jiný, který je v pravém slova smyslu ctností v nouzi. Úžasného Beethovena a jeho humanistické myšlenky zachováme.“ V podání smyčcové sekce České filharmonie zaznějí Beethovenovy pozdní kvartety v orchestrální verzi.

Skutečně vesmírná hudba! Je to dramaturgie, jež má ve světě již delší a pozoruhodnou tradici, která ovšem také vždy spadala a dosud spadá do kategorie naprosto výjimečných událostí,“ popisuje HrůšaKoncertem provede Ondřej HavelkaZávěrečný koncert Pražského jara bude v přímém přenosu vysílat ČT art, Český rozhlas Vltava a rovněž Pražské jaro zde:

Ludwig van Beethoven:
Smyčcový kvartet č. 14 cis moll op. 131 (v  úpravě pro smyčcový orchestr)
Smyčcový kvartet č. 16 F dur op. 135 (v úpravě pro smyčcový orchestr)

Česká filharmonie
Jakub Hrůša – dirigent
Ondřej Havelka – moderátor

Mohlo by vás zajímat