Villazón potřetí v Praze. Co zazpívá?

Už tento pátek, tedy 13. dubna 2012 se v Praze na koncertním pódiu znovu objeví mexický tenorista Rolando Villazón. Po svých vystoupeních v listopadu 2005 a v únoru 2007 se ve Smetanově síni Obecního domu tentokrát představí v rámci svého jarního turné s projektem společnosti Deutsche Grammophon, nazvaným Rolando Villazón – Bel canto – Treasures.Před pár týdny čtyřicetý rodák z Mexico City se na mezinárodní scéně objevil po svém vítězství v soutěži Operalia Plácida Dominga v roce 1999. Ještě téhož roku debutoval v Evropě, a to v Janově rolí rytíře Des Grieux v Massenetově Manon, hned poté jej hostila Pařížská opera jako Alfréda ve Verdiho Traviatě.Po sériii dalších nadmíru úspěšných debutů v předních evropských domech a také v Met se Rolando Villazón brzy stal jedním z nejvyhledávanějších tenorů současné generace.

Zatímco se svojí první hlasovou krizí se ostře sledovaný mexický tenor v roce 2007 vypořádal během několikaměsíční pauzy, o dva roky později zněl verdikt lékařů jasně: cysta na hlasivkách a nutná operace. K Villazónově především jeho fanoušky napjatě očekávanému návratu na scénu pak došlo v březnu 2010 ve Vídeňské státní opeře, a to v roli Nemorina z Nápoje lásky. V posledních dvou letech byla jedním z nejvíce oceňovaných operních vystoupení Rolanda Villazóna role Hoffmanna v novém mnichovském nastudování Offenbachovy opery loni na podzim.

Svůj nový program, se kterým přijíždí i do Prahy, Rolando Villazón sestavil nikoli z operních árií, ale z písňových romancí mistrů italského belcanta – Belliniho, Rossiniho, Donizettiho a Verdiho. Tenoristu doprovodí členové komorního souboru Bolívar Soloists – Nuevo Mundo Chamber Orchestra, s ruským dirigentem (a také klavíristou, houslistou a skladatelem) Guerassimem Voronkovem. A tady je přesný program Villazónova pražského koncertu, který je podle sdělení pořadatelů zcela vyprodán:

Poklady bel canta
(Treasures of bel canto)
Rolando Villazón (tenor)
Nuevo Mundo Chamber Orchestra
Dirigent: Guerassim Voronkov

program:
Luigi Cherubini:
– Předehra G dur
Vincenzo Bellini:
– Torna vezzosa Fillide
– Vaga luna che inargenti
Saverio Mercadante:
– Předehra k opeře Elena da Feltre
Gaetano Donizetti:
– Il sospiro
Gioachino Rossini:
– L’esule

Gaetano Donizetti:
– L’amor funesto
Umber to Giordano:
– Intermezzo z 2. dějství opery Fedora
Giuseppe Verdi:
– Nell’orror di notte Oscar
– Non t’accostar all’urna
Gioacchino Rossini:
– Předehra k opeře Popelka
Giuseppe Verdi:
– L’esule

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na