Villazón potřetí v Praze. Co zazpívá?

Už tento pátek, tedy 13. dubna 2012 se v Praze na koncertním pódiu znovu objeví mexický tenorista Rolando Villazón. Po svých vystoupeních v listopadu 2005 a v únoru 2007 se ve Smetanově síni Obecního domu tentokrát představí v rámci svého jarního turné s projektem společnosti Deutsche Grammophon, nazvaným Rolando Villazón – Bel canto – Treasures.Před pár týdny čtyřicetý rodák z Mexico City se na mezinárodní scéně objevil po svém vítězství v soutěži Operalia Plácida Dominga v roce 1999. Ještě téhož roku debutoval v Evropě, a to v Janově rolí rytíře Des Grieux v Massenetově Manon, hned poté jej hostila Pařížská opera jako Alfréda ve Verdiho Traviatě.Po sériii dalších nadmíru úspěšných debutů v předních evropských domech a také v Met se Rolando Villazón brzy stal jedním z nejvyhledávanějších tenorů současné generace.

Zatímco se svojí první hlasovou krizí se ostře sledovaný mexický tenor v roce 2007 vypořádal během několikaměsíční pauzy, o dva roky později zněl verdikt lékařů jasně: cysta na hlasivkách a nutná operace. K Villazónově především jeho fanoušky napjatě očekávanému návratu na scénu pak došlo v březnu 2010 ve Vídeňské státní opeře, a to v roli Nemorina z Nápoje lásky. V posledních dvou letech byla jedním z nejvíce oceňovaných operních vystoupení Rolanda Villazóna role Hoffmanna v novém mnichovském nastudování Offenbachovy opery loni na podzim.

Svůj nový program, se kterým přijíždí i do Prahy, Rolando Villazón sestavil nikoli z operních árií, ale z písňových romancí mistrů italského belcanta – Belliniho, Rossiniho, Donizettiho a Verdiho. Tenoristu doprovodí členové komorního souboru Bolívar Soloists – Nuevo Mundo Chamber Orchestra, s ruským dirigentem (a také klavíristou, houslistou a skladatelem) Guerassimem Voronkovem. A tady je přesný program Villazónova pražského koncertu, který je podle sdělení pořadatelů zcela vyprodán:

Poklady bel canta
(Treasures of bel canto)
Rolando Villazón (tenor)
Nuevo Mundo Chamber Orchestra
Dirigent: Guerassim Voronkov

program:
Luigi Cherubini:
– Předehra G dur
Vincenzo Bellini:
– Torna vezzosa Fillide
– Vaga luna che inargenti
Saverio Mercadante:
– Předehra k opeře Elena da Feltre
Gaetano Donizetti:
– Il sospiro
Gioachino Rossini:
– L’esule

Gaetano Donizetti:
– L’amor funesto
Umber to Giordano:
– Intermezzo z 2. dějství opery Fedora
Giuseppe Verdi:
– Nell’orror di notte Oscar
– Non t’accostar all’urna
Gioacchino Rossini:
– Předehra k opeře Popelka
Giuseppe Verdi:
– L’esule

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář