Villazón sklidil ovace za Mozarta

Proslulý tenorista Rolando Villazón včera v zaplněném pražském Obecním domě sklidil ovace za svoji interpretaci méně známých árií Wolfganga Amadea Mozarta. Mexického pěvce doprovodil Basilejský komorní orchestr, jehož členové netradičně koncert odehráli ve stoje, pod vedením dirigenta a houslisty Floriana Donderera. Vedle árií se posluchači dočkali Symfonie č. 38 D dur Pražská.Koncert zahájila předehra k opeře Lucio Silla, kterou Mozart dokončil před svými sedmnáctinami a poprvé ji uvedl v Miláně na konci roku 1772. Poté na jeviště ozdobené po stranách mozartovskými figurínami krokem popové hvězdy přišel přivítán velkým potleskem černovlasý Villazón. Na úvod zazpíval jednu ze samostatných Mozartových árií Si mostra la sorte, která byla určena ke vkládání či nahrazování částí komických oper jiných autorů uváděných v té době v Salcburku kočovnými operními společnostmi. Také následující árie Per pietà, non ricercate zkomponovaná pro tenoristu Valentina Adambergera nebyla určena pro Mozartovu operu.

Diváky aplaudovaný bezprostředně působící Villazón se na jeviště vrátil po Dvou pochodech D dur a posluchačům nabídl dramatický recitativ a árii Misero! O sogno… Aura, che intorno spiri napsanou opět pro Adambergera, který ji zpíval na koncertech vídeňské Společnosti hudebníků v roce 1783.

Po přestávce zazněly části Symfonie č. 38 D dur Pražská. Dílo, které mělo premiéru v lednu 1787 při první Mozartově návštěvě Prahy, v dnešním programu prokládaly další árie. Villazón nadšeným posluchačům mimo jiné nabídl árii pro tenor a orchestr Va, dal furor portata zkomponovanou teprve devítiletým hudebním géniem v roce 1765 v Londýně.

Sezonu 2013/2014 zahájil Villazón jako Mozartův Lucio Silla na Musikfestu v Brémách a Mozart také celé jeho sezoně dominuje: představí se jako Don Ottavio v berlínské Státní opeře a Vídeňské státní opeře, Ferrando v Così fan tutte v La Scale a vůbec poprvé bude zpívat Belmonta v Únosu ze serailu, a to ve Festspielhausu Baden-Baden. Při turné s Mozartovými koncertními áriemi navštíví Berlín, Londýn, Paříž, Dortmund, Prahu a Vídeň.

V Praze Villazón vystoupil poprvé v roce 2005, od té doby se vrátil několikrát. Loni programem svého koncertu v zaplněné Smetanově síni Obecního domu vzdal hold Giuseppe Verdimu. Villazóna doprovodil Český národní symfonický orchestr pod vedením španělského dirigenta ruského původu Guerassima Voronkova. Basilejský komorní orchestr se v metropoli představil loni, když doprovázel mezzosopranistku Cecilii Bartoli.

Foto DPA

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments