Janáčkovo divadlo uvedlo Polskou krev

Národní divadlo v Brně včera uvedlo jedno z nejpopulárnějších děl českého skladatele a dirigenta Oskara Nedbala, operetu Polská krev. V hlavní roli se v Janáčkově divadle představil Marian Vojtko. Opereta o třech dějstvích nabídla spoustu tanečních a baletních čísel, náročné svícení a mnoho scénických proměň.Režisér Tomáš Pilař zkrátil texty na třetinu, a tak mělo představení rychlý spád. Diváci si užili sbor a orchestr Janáčkovy opery, balet Taneční konzervatoře Brno, Dětský sbor Brno a zhruba dvě stě kostýmů výtvarníka Aleše Valáška.

Opereta vypráví o známém bonvivánovi hraběti Boleslavu Baraňském a jeho příteli Bronio Popielovi. Popiel miluje primabalerínu Wandu Kwasiňskou, která když spatří hraběte Bola, okamžitě jí padne do oka. Do toho se přidá statkář Zaremba, který chce za Bola provdat svoji dceru Helenu. Slíbil mu takové věno, které může zachránit Bolovy krachující statky. Bolo ale lehkomyslně prohlásí, že se raději ožení s nějakou hospodyní. Helena se převleče za hospodyni a v přestrojení přichází na Bolův statek. Hrabě k ní začne cítit náklonnost. Ačkoli má Helenina pomsta skončit jejím odchodem s Popielem, vše dopadne zcela jinak.

Hraběte Bola si v premiéře zahrál Marian Vojtko, Helenu Pavla Vykopalová, Popiela Petr Levíček a Wandu Kwasiňskou Andrea Široká.

Reprízy se uskuteční v neděli, poté 9. a 25. dubna, 18. května a 20. června.

Autor operety Oskar Nedbal komponoval Polskou krev v letech 1910-1912 za svého působení ve Vídni. Libreto mu napsal na námět Puškinovy povídky Slečna selka vídeňský libretista Leo Stein.

Současná inscenace je připravena u příležitosti sto čtyřicátého výročí Nedbalova narození a v rámci Roku české hudby.

Foto Patrik Borecky

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky