Vím, měli jste svátek. Cassandra Wilson zakončila Struny podzimu

Koncert americké jazzové zpěvačky Cassandry Wilson včera v zaplněném Velkém sále Lucerny zakončil dvacátý ročník festivalu Struny podzimu. Několikanásobná držitelka Grammy představila svůj nový projekt Coming Forth by Day, ve kterém skládá poctu královně blues Billie Holiday.

Cassandra Wilson - Struny podzimu 2015 (foto Struny podzimu)
Cassandra Wilson – Struny podzimu 2015 (foto Struny podzimu)

„Vím, že jste v úterý měli svátek. Můžeme v něm dnes společně pokračovat,“ řekla na úvod devětapadesátiletá hvězda jazzové scény s odkazem na oslavy 17. listopadu.

Za nadšeného aplausu přítomných Wilson zazpívala originální úpravy písní Holiday jako například Don’t Explain, You Go to My Head nebo God Bless the Child. „Tohle není tradiční jazzové album. Známým písním vtiskla neznámý ráz, který vyzývá k podrobnému prozkoumání nově naznačovaných významů,“ napsal o nahrávce Wall Street Journal.

Zpěvačku doprovodila kapela složená z uznávaných hudebníků, jako jsou kontrabasista Lonnie Plaxico, klavírista Jon Cowherd, houslista Charlie Burnham, bubeník Davide Direnzo a saxofonista Robby Marshall. Obecenstvo jejich sóla ocenilo uznalým potleskem.

Cassandra Wilson - Struny podzimu 2015 (foto Struny podzimu)
Cassandra Wilson – Struny podzimu 2015 (foto Struny podzimu)

Wilson, která byla časopisem DownBeat třikrát po sobě jmenovaná Jazzovou vokalistkou roku a dvakrát vyhrála cenu Grammy, se po celý koncert snažila o komunikaci s publikem. Přítomné například rozesmála, když se od nich snažila naučit správnou výslovnost názvu festivalu Struny podzimu.

V České republice se poprvé představila v roce 2009 v pražském Rudolfinu, také v rámci festivalu Struny podzimu. V její originální hudbě se odráží jazz, folk, etno i blues. Sama Wilson říká, že o ní vůbec nepřemýšlí a vlastně i nerada mluví. Prý vychází z vlastních zkušeností a prožitků a vlivů svých předchůdců Carmen McRae, Milese Davise, Dizzy Gillespieho a mnoha dalších. Na začátku své kariéry čerpala zkušenosti v neworleanských klubech a na počátku osmdesátých let začala vystupovat i v klubech na newyorském Manhattanu. V roce 1986 vydala svou první sólovou desku Point of View.

Struny podzimu zahájila 5. října před vyprodanou Státní operou v Praze mallorská zpěvačka Buika. Festivalové publikum se dále například setkalo s komponistou Davidem Langem spolu s Paulem Hillierem a jeho Theatre of Voices, klavíristou Jasonem Moranem, houslistou Gilem Shahamem či kontratenoristou Philippem Jarousským. Festival vzdal také hold českému filmovému skladateli Zdeňku Liškovi.

„Letošní festivalový ročník byl z našeho pohledu mimořádně silný. Každý z koncertů aspiroval na mimořádnou událost,“ sdělila výkonná ředitelka festivalu Dana Syrová. Struny podzimu letos přivítaly jedenáct tisíc návštěvníků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat