Violista Petr Verner: Jasně zvítězil Robert Schumann

Dvořákovo klavírní kvarteto objevuje krásu i bolest duše v komorním díle Roberta Schumanna. K albu s Klavírními kvartety č. 1 a 2 před jeho vydáním poskytl rozhovor violista Petr Verner.
Petr Verner (foto Michal Kobrle)
Petr Verner (foto Michal Kobrle)

Proč jste zvolili pro své nové album právě skladby Roberta Schumanna?
Po vydání našeho „Dvořákovského“ alba jsme poměrně dlouho a rozvážně zvažovali náš příští nahrávací projekt. Možností bylo více. Jako snad každý soubor jsme toužili zaznamenat skladby námi oblíbeného světového repertoáru. Zároveň nám bylo jasné, že v dnešním přesyceném světě je lepší přijít spíše s neotřelou dramaturgií. Méně známé či zcela neznámé tituly nás sice baví objevovat a studovat, a několik takových projektů v našich dlouhodobých plánech máme, ale nakonec jasně zvítězil Robert Schumann. Umožnil nám totiž oboje. O jeho prvním klavírním kvartetu má hudební veřejnost zatím velmi mlhavé povědomí, pokud o něm vůbec ví. Skladbu napsal v osmnácti letech a šlo o jeho první rozsáhlé vícevěté dílo. K provedení ale tehdy nedošlo a bylo na dlouhé věky ztraceno. Materiál je k dispozici teprve od roku 2010, kdy se slavilo 200. výročí Schumannova narození. Jde o krásnou, zajímavou hudbu a nahrávek neexistuje mnoho. Neznámý, a přitom skvělý Schumann, to je přece naprosto neuvěřitelné.

A jaké další skladby na vašem novém albu uslyšíme?
Jeho často uváděný i nahrávaný vrcholný Kvartet op. 47 – ten patří k naprostému repertoárovému bestselleru. A dramaturgii alba jsme doplnili jeho zcela posledním komorním dílem. Märchenerzählungen op. 132 jsou totiž vždy nahrávány ve verzi s klarinetem. Schumannem v manuskriptu autorizovaná verze s houslemi se na nahrávkách snad až na jednu výjimku nikde jinde nevyskytuje.

Vaše album zachycuje celý oblouk Schumannovy tvorby. Co bylo při nahrávání nejsložitější?
Na to se dá pohlížet z více úhlů. Obecně řečeno se interpretace každého díla se studiem a koncertováním vždy vyvíjí, někdy zraje k lepšímu, někdy je dobré ji pročistit od jistých „pódiových“ nánosů a třeba se i trochu vrátit tam, kde byla v minulosti lepší. Jde o nekonečný proces, což je dobře, protože dává naší práci smysl a touhu neustále vylepšovat a hledat. Nahrávka je zachycení momentálního stavu a už se nikam nevyvíjí. Je to velká odpovědnost. Jiná filozofie. Najít odvahu, sebedůvěru a motivaci zachytit na CD svou momentální interpretaci díla je pro hudebníka vždy svým způsobem náročné. Jsme náhle blíže třeba k výtvarnému umění, které také předkládá hotový tvar. Vše další už je na fantazii a rozpoložení toho, kdo ho vnímá.

Dvořákovo klavírní kvarteto (foto Petra Hajská)
Dvořákovo klavírní kvarteto (foto Petra Hajská)

Ale je možný i jiný pohled na to, co je obtížné.
Vznik nahrávky nemá žádný interpret pouze ve svých rukou, výsledek velmi ovlivňuje jeho nahrávací tým. Musíte mít skvělého mistra zvuku s nejlepší technikou, empatického hudebního režiséra, inspirující akustiku, perfektního ladiče. V tom jsme měli velké štěstí, lidé kolem nás byli všichni úžasní. Ale musíte například také zvládnout nástrahy období covidu, ve kterém nahrávka vznikala. Všichni musí být v daném termínu zdraví na stejném místě. Toho, co musí synchronizovaně zafungovat je ještě mnohem, mnohem více. Bylo-li něco skutečně těžké, pak především všechny tyto věci skloubit.

Budete zařazovat skladby z nového alba i do koncertního repertoáru?
Samozřejmě jsme se po dlouhém pandemickém půstu nesmírně těšili na hraní před publikem. Máme naplánováno mnoho koncertů doma i v cizině především s repertoárem nového alba. Ale nyní se situace velmi zkomplikovala. Válka, která propukla na Ukrajině a její pravděpodobné konsekvence, budou nepochybně vést k velkému utlumení živé kultury. Již nyní přicházejí zprávy o zrušených koncertech. “Inter arma silent leges”.

Zatím platí, že bychom nové album chtěli pokřtít na koncertě 9. června 2022 v Praze na Novoměstské radnici. Řadu koncertů by mělo završit provedení obou Schumannových klavírních kvartetů na koncertě Českého komorního spolku ve Dvořákově síni Rudolfina 12. prosince 2022.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments