V Pardubicích představí mladé hudební talenty z kraje

V neděli 24. dubna 2022 v 18:00 hodin se uskuteční v Sukově síni pardubického Domu hudby další z festivalových koncertů. Tentokrát to bude Koncert vítězů, jehož tváří je houslista Václav Hudeček, který se při této příležitosti představí v trojroli jako moderátor, podporovatel mladých talentů, a nakonec také jako interpret. Festival tímto koncertem vstoupí do své druhé poloviny.

Marek Pavlica (zdroj Luhačovice, foto Kateřina Nosková)
Marek Pavlica (zdroj Luhačovice, foto Kateřina Nosková)

Hlavní myšlenkou Koncertu vítězů bylo dát příležitost mladým talentům z našeho kraje k tomu, aby mohli předvést své umění před širší veřejností a aby získali první profesionální zkušenosti na festivalovém pódiu. Jednotliví interpreti vzešli jako vítězové z několika hudebních soutěží a jejich vystoupení na Pardubickém hudebním jaru je přirozeným pokračováním a významným krokem na jejich umělecké cestě. Jedním z úkolů festivalu je přivést na světla reflektorů nejen již známá jména, ale také pomoci odhalit ty nejlepší z nastupující generace. Každý někdy začínal a toto je pro ně skvělá příležitost,“ uvedl manažer festivalu Pardubické hudební jaro Jaroslav Šlais.

V Pardubicích proběhlo v loňském roce několik hudebních soutěží zaměřených na mladou generaci. Po několikaleté odmlce se opět konala přehlídka neprofesionálních varhaníků Organum Regium, která byla původně soutěží žáků základních uměleckých škol se studijním zaměřením hra na varhany. Kvůli koronavirové situaci se konala online formou a zúčastnilo se jí na tři desítky soutěžících z celé republiky. Vítězem se stal pardubický varhaník Adam Suk, který tento koncert zahájí.

Dalším, zcela novým projektem se stala soutěž Hraj online! určená pro žáky základních uměleckých škol sídlících na území Pardubického kraje. Její 1. ročník pořádala Komorní filharmonie Pardubice ve spolupráci se stipendijním programem MenART a přehlídkou neprofesionálních varhaníků Organum Regium. Partnerem soutěže byl také projekt ZUŠ OPEN. Stejně jaké výše zmíněná varhanní přehlídka se soutěž konala online formou. Odborná porota složená z hráčů Komorní filharmonie Pardubice následně výkony ohodnotila. Poté proběhlo finálové kolo za přítomnosti předsedy poroty Václava Hudečka. Nejúspěšnější soutěžící se představí na tomto koncertu. Pro mladé hudebníky je to obrovská příležitost posunout se dále ve svém vývoji. Jmenovitě se představí Amélie Linková (hoboj), Anna Palmeová (trubka), Adam Janíček (housle). Navíc se představí ještě také houslista Marek Pavlica. Doprovodí je rezidenční soubor Barocco sempre giovane.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments