Violoncellista Yo-Yo Ma překvapil Pražany a vzdal poctu obětem šoa

Světoznámý violoncellista Yo-Yo Ma po koncertě na Prague Sounds překvapil Pražany uprostřed nedělního odpoledne. Hrál na židovském hřbitově a z lodičky v Čertovce.

Málokomu se v životě poštěstí narazit při odpolední procházce na osmnáctinásobného držitele ceny Grammy, jak se to stalo v neděli Pražanům a turistům v Čertovce a na židovském hřbitově. Pouhý den po strhujícím provedení Bachových Šesti suit pro sólové violoncello na plovoucí scéně festivalu Prague Sounds se totiž americký hudebník Yo-Yo Ma rozhodl potěšit náhodné kolemjdoucí nečekaným přídavkem. Společně s dalším účastníkem festivalu multiinstrumentalistou Jiřím Slavíkem se vydali na plavbu Čertovkou a z laguny pod Karlovým mostem zahráli několik skladeb nadšeně přihlížejícím divákům. Yo-Yo Ma vzdal nejdřív hold Antonínu Dvořákovi skladbou Goin’ Home. Také další repertoár nesl české razítko – muž, který vystupoval pro osm amerických prezidentů i Václava Havla, zahrál společně s držitelem ceny Anděl Jiřím Slavíkem píseň Život je jen náhoda od Jaroslava Ježka a údajně nejoblíbenější lidovku T. G. Masaryka Ach synku, synku. Přibližně půlhodinové vystoupení zakončilo provedení Blowin’ in the Wind od Boba Dylana. „Výběrem repertoáru jsem chtěl vzdát jednak poctu této krásné zemi a zároveň ukázat, že hudba má moc spojovat různé kultury,“ svěřil se po akci Yo-Yo Ma, který v minulosti podobně překvapil například návštěvníky v americkém národním parku Acadia.

Yo-Yo Ma a Jiří Slavík, 5. září 2021 (foto Petra Hajská, zdroj MHF Struny podzimu)
Yo-Yo Ma a Jiří Slavík, 5. září 2021 (foto Petra Hajská, zdroj MHF Struny podzimu)

Poté se Yo-Yo Ma přesunul na Starý židovský hřbitov, kde emotivním vystoupením vzdal poctu obětem šoa. „Tuto akci jsme s managementem umělce pečlivě připravovali několik týdnů a Yo-Yo Ma byl z možnosti zahrát si v působivé kulise Čertovky nadšený. Po příletu do Prahy ale sám přišel s nápadem přidat ještě jedno vystoupení, právě na Starém židovském hřbitově. I po desítkách let ve světové hudební špičce miluje hrát jen tak pro náhodné kolemjdoucí. Je to zkrátka jedinečná a inspirativní osobnost,“ těší ředitele festivalů Prague Sounds a Struny podzimu Marka Vrabce.

Yo-Yo Ma překvapivým dvojkoncertem uprostřed Prahy udělal tečku za svojí návštěvou hlavního města a zároveň předal pomyslnou štafetu svému nedělnímu spoluhráči Jiřímu Slavíkovi. Ten v pondělí 6. září vystoupí na plovoucí scéně Prague Sounds u Slovanského ostrova.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments