Týden s hudbou. Koncerty a představení živě i online

  1. 1
  2. 2
Přinášíme Vám nový přehled vybraných akcí, které se uskuteční v příštím týdnu. Prosíme návštěvníky živých koncertů a představení, aby respektovali aktuální covidová opatření pořadatelů.

Pavel Černoch – Smetanova Litomyšl 2020 (zdroj SL)

Praha

V pondělí 6. září v Barokním refektáři Profesního domu MFF v rámci komorních koncertů PKF – Prague Philharmonia vystoupí Kaprálová Quartet. Zazní smyčcové kvartety Vítězslavy Kaprálové  a Bohuslava Martinů.

PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Emmanuelem Villaumem zahajují svoji sezónu ve středu 8. září v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu. Zazní Incanto Érica Taguye, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 c moll, op. 18 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólista Andrew von Oeyen), Milostná scéna z dramatické symfonie Romeo a Julie, op. 17 Hectora Berlioze a Symfonie č. 2 a moll, op. 55 Camilla Sainte-Saënse.

Ve čtvrtek 9. září v 19:00 se uskuteční v Národním divadle koncert Dvořák Gala. V áriích a scénách z oper a oratoria Svatá Ludmila vystoupí jako sólista tenorista Pavel Černoch. Pod taktovkou Pavla Kyzlinka a doprovodu Orchestru Národního divadla se dále představí Dana Burešová, Kateřina Kněžíková, Jaroslav Březina, Marie Kobielska, Roman Janál, Jiří Sulženko, Alžběta Poláčková a Veronika Hajnová

Ve čtvrtek 9. září v Sále Martinů vystoupí od 19:30 Severočeská filharmonie Teplice s dirigentkou Alenou Jelínkovou. Zazní Šostakovičův Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Es dur, op. 107 (sólistka Dora Hájková), Il Bacio Luighiho Arditiho (sólistka Eliška Grohová) a Symfonie č. 3 Es dur, op. 55 „Eroica“ Ludwiga van Beethovena.

V pátek 10. září měl zavítat do Prahy nejslavnější operní pár současnosti Anna Netrebko a Yusif Eyvazov. Anna Netrebko musí z velmi závažných rodinných důvodů svá zářijová vystoupení včetně Prahy přesunout. Koncert se neruší, vstupenky zůstávají v platnosti. Ve Smetanově síni ji a Yusifa Eyvazova uslyšíme ještě letos, ihned po Vánocích, 27. prosince 2021. Koncert Opera gala doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou dirigenta Emmanuela Villauma.

Brno

Český filharmonický sbor Brno vystoupí s Janáčkovou filharmonií Ostrava a dirigentem Petrem Popelkou v katedrále sv. Petra a Pavla v neděli 12. září v 19:00 v rámci svého abonentního cyklu.

Olomouc

Na Olomouckém varhanním festivalu se v katedrále sv. Václava představí v pondělí 6. září v 19:00 italský varhaník Eugenio Maria Fagiani s programem nazvaný Na italském víně. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Ottorina Respighiho, Franze Liszta, Marcela Duprého, Marco Enrica Bossiho a sólisty.

Ve čtvrtek 9. září vystoupí taktéž v katedrále sv. Václava francouzský varhaník Fréderic Blanc s programem Gregoriánský chorál inspirující. Uslyšíte skladby Charlese Tournemiereho, Marcela Duprého, Jeana Langlaise, Andrého Fleuryho a Maurice Duruflého. Spoluúčinkuje Svatomichalská gregoriánská schola Brno.

Czech Ensemble Baroque vystoupí s ve čtvrtek 9.září v 19:30 v kostele sv. Mořice s programem ke slávě Sloupu Nejsvětější Trojice. Ukončí tak festival Olomoucké barokní slavnosti. Zazní Missa in honorem Sanctissimae Trinitatis Wolfganga Amadea Mozarta a Missa Solemnis J. G. Neumanna.

Plzeň

V plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla se příští týden uskuteční tři premiéry nových inscenací. Ve středu 8. září v 19:00 na Nové scéně zazní premiéra operety Johana Strausse Netopýr. V nastudování Jiřího Petrdlíka a režii Martina Otavy vystoupí v hlavních rolích Josef Moravec, Lucie Hájková, Radka Sehnoutková, Petra Šintáková, Tomáš Kořínek, Jakub Hliněnský, Jan Hnyk, Jiří Kubík a další.

Ve Velkém divadle v pátek 10. září 19:00 v premiéře uvedena opera Gioacchina Rossiniho Italka v Alžíru. V nastudování Jiřího Štrunce a režii Jakuba Hliněnského se v hlavních rolích představí Pavel Klečka, Lucie Kaňková, Ivana Šaková, Jevhen Šokalo, Tomáš Kořínek, Jana Pioerecká a Jiří Hájek.

Na Nové scéně v sobotu 11. září v 19:00 zazní premiéra nového nastudování klasického muzikálu Alana Jay Lernera a Fredericka Loeweho My Fair Lady. V nastudování Pavla Kantoříka a režii Marka Němce v hlavních rolích uslyšíte Charlotte Režnou, Lumíra Olšovského, Romana Krebse, Martina Otavu, Dušana Krause a další.

Liberec

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvede ve čtvrtek 9. září v 19:00 v premiéru nové inscenace opery Jolanta Petra Iljiče Čajkovského. V nastudování Martina Doubravského a režii Petra Jeništy se jako sólisté představí Lívia Obručnik Venósová, Sergej Kostov, Pavol Kubáň, Daniel Klánský, Pavel Vančura, Jurij Kruglov, Anatolij Orel, Andrij Shurkan, Dušan Růžička, Petra Vondrová, Věra Poláchová a Hana Dobešová. Druhá premiéra této inscenace proběhne v neděli 12. září v 19:00.

Český Krumlov

V sobotu 11. září v Pivovarské zahradě v Českém Krumlově vystoupí Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Kryštofem Markem. Zazní pestrý program z prostředí světového muzikálu.

Festivaly

Svatováclavský hudební festival

V Ostravě a okolí probíhá letošní ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Collegium Marianum účinkuje se sólistkou Hanou Blažíkovou v kostele sv. Václava v úterý 7. září od 18:00. Na programu jsou skladby Allessandra Gradiho, Heinricha Ignaze Franze Bibera, Adama Václava Michny z Otradovic a řady dalších.

Ve středu 8. září v 18:00 v opavském kostele sv. Václava zazní pondělní program Collegia Marianum se sólistkou Hanou Blažíkovou.

Ve středu 8. září od 19:00 v ostravském evangelickém Kristově kostele vystoupí Cotatcha Orchestra s Buigbandovou elektronikou.

Ve čtvrtek 9. září v 18:00 v evangelickém kostele v Orlové a v pátek 10. září v 18:00 v Paskově v kostele sv. Vavřince vystoupí Duo aliada s programem pro saxofon a akordeon.  Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha a Astora Piazzoly.

Český filharmonický sbor účinkuje v pátek 10. září v kostele Panny Marie Královy v Ostravě – Mariánských Horách. Provede Requiem Giuseppe Verdiho. Jako sólisté se představí Veronika Dzhieoeva, Michal Lehotský a Jozef Bencl, Janáčkovu filharmonii Ostrava řídí Petr Popelka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments