Vítězem architektonické ceny EU je budova filharmonie ve Štětíně

Vítězem architektonické Ceny Miese van der Roheho, kterou každé dva roky uděluje Evropská unie, se stala budova filharmonie v polském Štětíně.Oznámila to dnes v Barceloně porota prestižní soutěže. O ocenění se ucházela pětice finalistů, kteří vzešli z celkem čtyř set dvaceti nominovaných staveb. Žádná realizace z Česka se do užšího výběru neprobojovala.

Autorem projektu štětínské koncertní budovy je španělský ateliér Barozzi Veiga. Ten porotce zaujal ideou velmi strohé stavby, která díky bílé barvě a prosvětlené skleněné fasádě nepůsobí ani přes značný objem nijak hmotně, a svým členěním podobným řadě sedlových střech zapadá do charakteru města.

„Je to historický okamžik a velká pocta pro Štětín a Polsko,“ komentoval ocenění stavby starosta přístavního města Piotr Krzystek. Budova filharmonie je první stavbou z nových členských zemí Evropské unie, která se probojovala do finále a která cenu získala.

Do finále se kromě polského zástupce dostalo ještě Muzeum umění v Řezně, dánské námořní muzeum v Helsingöru, italské vinné sklepy Antinori u Florencie a studentské centrum Saw Swee Hock v Londýně.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky