Vítězi soutěže mladých hudebníků Concertino Praga jsou klavírista Bradshaw a Duo Mráček-Pěruška

Vítězem mezi sólisty v soutěži Concertino Praga se stal čtrnáctiletý slovenský klavírista Ryan Martin Bradshaw, který přednesl Čajkovského Klavírní koncert b moll. Soutěž se konala na festivalu Dvořákova Praha. Diváckou cenu získal český klavírista Jan Schulmeister. Novináře o tom informovala mluvčí festivalu Markéta Voráčová.

Vahan Mardirossian a Ryan Martin Bradshaw - Concertino Praga 2021 (foto Petra Hajská)
Vahan Mardirossian a Ryan Martin Bradshaw – Concertino Praga 2021 (foto Petra Hajská)

V kategorii komorních uskupení porota vybrala jako vítězné Duo Mráček–Pěruška ve složení Kristian Mráček (housle) a David Pěruška (violoncello) se skladbou Zoltána Kodályho. Oba mladí interpreti zároveň získali i diváckou cenu.

Výherci v obou kategoriích získávají stipendium 5000 eur, které je určené na další hudební rozvoj, případně pořízení nového nástroje. Zároveň mají možnost pořízení profesionální nahrávky ve studiích Českého rozhlasu. Finalisté, kteří se v obou kategoriích umístili na druhém a třetím místě, získali stipendium 2800, respektive 1700 eur.

Ryan Martin Bradshaw začal hrát na klavír v sedmi letech a již v osmi vystupoval s orchestrem. Od roku 2016 studuje na Vysoké škole hudebních a dramatických umění ve Vídni. Je laureátem 16 mezinárodních klavírních soutěží, držitelem ceny EMCY a od roku 2021 je nejmladším rezidenčním sólistou Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu.

Duo Mráček–Pěruška - Kristian Mráček a David Pěruška - Concertino Praga 2021 (foto Petra Hajská)
Duo Mráček–Pěruška – Kristian Mráček a David Pěruška – Concertino Praga 2021 (foto Petra Hajská)

Dvořákovu mezinárodní rozhlasovou soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga od roku 2019 s Českým rozhlasem spolupořádá Akademie klasické hudby, která je zároveň pořadatelem festivalu Dvořákova Praha. Záznam obou finálových koncertů je k dispozici na youtube Českého rozhlasu. Tradičně také pokračují finalisté koncertním turné v rámci Jihočeského festivalu Concertino Praga.

Soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga se koná od roku 1966. Mezi významné laureáty soutěže patří z českých interpretů mimo jiné houslista Václav Hudeček, klavírista Ivo Kahánek, varhaník Jaroslav Tůma, hobojista Vilém Veverka či hornista Radek Baborák.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments