Vítězové 26. ročníku Domingovy pěvecké soutěže Operalia

Italsko-kanadská mezzosopranistka Emily D'Angelo a tenor Pavel Petrov z Běloruska se stali absolutními vítězi pěvecké soutěže Operalia Competition 2018 Plácida Dominga, která se letos pořádala v Lisabonu.
Emily D’Angelo, vítězka pěvecké soutěže Operalia (zdroj Emily D’Angelo, foto Michael Cooper)

Dějištěm finále soutěže Operalia se stalo Lisbonské Teatro Nacional de São Carlos a výkony soutěžících hodnotila komise o deseti členech. V posledním kole, kam postoupilo 12 finalistů, interpretoval každý účastník jednu árii s orchestrem pod taktovkou Plácida Dominga. Podobně vystoupili i účastníci kategorie zarzuely.

Dvanáct finalistů bylo vybráno ze čtyřiceti mladých zpěváků, kteří putovali do Lisabonu, aby se zúčastnili dvoudenního čtvrtfinále, které začalo 26. srpna a finále proběhlo 2. září 2018.

Třiadvacetiletá Emily D’Angelo doslova vyklidila nejvyšší ceny, udílené v rámci jednotlivých kategorií. Odnesla si první cenu v oblasti ženského zpěvu, ocenění Birgit Nilsson Prize, cenu Don Plácido Domingo Ferrer Prize of Zarzuela a cenu publika. Dohromady si ze soutěže odnesla celkem 55.000 amerických dolarů a luxusní hodinky Rolex.
Sedmadvacetiletý tenor Pavel Petrov zvítězil v mužské kategorii a odnesl si celkem 30,000 dolarů.
Výherci druhých míst se stali americká mezzosopranistka Samantha Hankey (26 let) a tenor Migran Agadzhanyan z Ruska (26 let), z nichž každý obdržel peněžitou odměnu 20.000 dolarů. Kanadská mezzosopranistka Rihab Chaieb (31 let) a ruský tenor Arseny Yakovlev (26 let) přijali třetí cenu vyčíslenou částkou 10.000 dolarů.
Vítězkou soutěže Birgit Nilsson Prize se spolu s Emily D’Angelo stala také Samantha Hankey. O tuto cenu usilují ti, kteří během soutěže Operalia zpívají díla Richarda Wagnera či Richarda Strausse.
Vítězi v kategorii zarzuely s oceněním 10.000 dolarů, byli vybráni Pavel Petrov a tenor Luis Gomes (31 let).

Emily D’Angelo obdržela cenu Pepita Embil Zarzuel, pojmenovanou podle matky Plácida Dominga. Gomes, stejně jako D’Angelo, obdržel cenu publika – hodinky Rolex. Brazilská mezzosopranistka Josy Santos (29 let) získala cenu CulturArte Prize a s ní i 10.000 dolarů, které věnovali manželé Bertita a Guillermo Martinez z organizace CulturArte de Puerto Rico.

Soutěž Operalia byla založena Plácidem Domingem v roce 1993 za účelem pomoct mladým talentům v oblasti zpěvu. Soutěžní porota přijme každoročně okolo tisíce přihlášek od zpěváků ve věku 18 až 32 let a ti, kteří jsou vybráni na základě nahrávky, jsou pozváni do místa, kde se toho roku soutěž koná.

Během 26 let trvání soutěže se na prvních místech umístili mimo jiné i Joseph Calleja, Giuseppe Filianoti, Rolando Villazón, José Cura, Joyce DiDonato, Susanna Phillips, Nina Stemme, Elizabeth Futral, Ana María Martínez, Olga Peretyatko, Lisette Oropesa, Angel Blue, Sonya Yoncheva, Ryan McKinny, Pretty Yende, René Barbera, Janai Brugger, Anthony Roth Costanzo či Aida Garifullina.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]