Vivat festival! V Českém Krumlově oslavili 25 let hudebního festivalu

Hudebně-obrazovou fantazií Vivat festival začal dnes večer v Českém Krumlově Mezinárodní hudební festival, který letos slaví pětadvacet let od svého založení. Program se odehrál na jižních terasách českokrumlovského zámku nad řekou Vltavou a diváci jej sledovali z protějších břehů a z mostů.

Vivat festival! - MHF Český Krumlov 2016 (zdroj festivalkrumlov.cz)
Vivat festival! – MHF Český Krumlov 2016 (zdroj festivalkrumlov.cz)

V následujících dnech se budou koncerty konat v atraktivních prostorách města, zapsaného na seznam UNESCO. Návštěvníci zažijí atmosféru hudebních večerů pod širým nebem v Pivovarské zahradě, v Zahradě Kooperativy či v zahradě opraveného kláštera. Ohlášeny jsou i interiérové koncerty v Maškarním sále, v Zámecké jízdárně, v zámecké kapli i klášterním kostele. Už v sobotu vystoupí jedna z největších operních hvězd současnosti, peruánský tenorista Juan Diego Flórez.

Festival si svou dramaturgií i účastí světově proslulých interpretů vydobyl uznávané postavení mezi festivaly klasické hudby a stal se trvalou součástí evropského hudebního kalendáře. Vystoupila zde již například sopranistka Renée Fleming, mezzosopranistka Elīna Garanča, tenoristé Jonas Kaufmann či José Cura i legenda operního světa Plácido Domingo. Hostem minulého ročníku festivalu byla jihokorejská sopranistka Sumi Jo.

Letos v Krumlově také vystoupí klavíristé Alexej Volodin či Kun Woo Paik za doprovodu symfonických těles. Uskuteční se Noc s Mozartem – koncert k 260. výročí narození skladatele. Zazní zde i Mozartovo Requiem v podání sólistů Evy Hornyákové, Aleny Kropáčkové, Ĺudovíta Ludhy a Petera Mikuláše za doprovodu Jihočeské filharmonie a Kühnova smíšeného sboru.

Kromě klasické hudby nabízí festival například jazz, flamenco nebo šanson. Vystoupí také muzikálové hvězdy v programu Bravo Broadway! či jazzová legenda, trumpetista Arturo Sandoval. Připravený je večer filmových melodií Ennia Morriconeho a Luboše Fišera či koncert šansoniérky Szidi Tobias.

Při závěrečném koncertu zazní v Pivovarské zahradě dílo Carla Orffa Carmina burana v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Kühnova smíšeného sboru a Kühnova dětského sboru, dirigentem bude Petr Vronský.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2015 (foto Libor Sváček)
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2015 (foto Libor Sváček)

Související články


Napsat komentář