Vizualizace reagující na hudbu: Unikátní podívaná od Cori O‘Lana

Mimořádné koncerty čekají tento čtvrtek a pátek Filharmonii Brno. Program s názvem Obrázky z výstavy nabídne tři velká hudební díla v doprovodu vizualizací Cori O´Lana. Ty vznikly ve spolupráci s organizací Ars Electronica zaměřující se na využití moderních technologií v umění.
Obrázky z výstavy – Vizualizace Cori O’Lan (Ars Electronica)

Za orchestrem a po obou jeho bocích budou celý večer obří plátna. Své vizualizace připravené speciálně pro tento projekt tam promítne osobně Cori O´Lan, světově uznávaný vizuální umělec. Úvodní skladba, tedy populární Musorgského Obrázky z výstavy zazní v barvité efektní instrumentaci Maurice Ravela. „Pro ztvárnění této části mne inspirovaly kresby Kandinského z roku 1928 s mnoha geometrickými prvky a obrazci. Ty budou živě reagovat na hudbu, a to díky snímačům umístěným nad hudebníky. Zviditelní tak v reálném čase zvuk z orchestru,“ popsal svoji práci O´Lan.

Následující Fresky Piera della Francesa od Bohuslava Martinů doprovodí záběry fresek z baziliky sv. Františka v italském Arezzu, kterou navštívil O´Lan spolu s šéfdirigentem brněnských filharmoniků Dennisem Russellem Daviesem. Pořídil tam stovky snímků, které složí do panoramat ve vysokém rozlišení a použije jako základ ke svému dílu. Jsou to přesně ty fresky, které inspirovaly Martinů ke kompozici, v níž zachycuje (vlastními slovy) „slavnostně strnulý klid a šero, barevnou atmosféru plnou netušené, pokojné a dojímavé poezie“.

Spolupráce s Ars Electronica si Davies cení, velmi ho těší, že může spojit dvě významné kulturní instituce sousedních zemí. Ostatně s organizací a jejím uměleckým ředitelem Grefriedem Stockerem spolupracuje asi osmnáct let práce na vývoji počítačové technologie, kdy obraz reaguje v reálném čase na zvukové podněty. „Obrazy inspirovaly v dějinách mnoho skladatelů. Důkazem je náš program. Takže to, že tři velká hudební díla inspirovaná výtvarným uměním doplníme novým obrazem, je velmi zajímavé,“ uvedl Davies.

Malíř Mathis – Vizualizace Cori O’Lan (Ars Electronica)

Večer uzavře Hindemithova symfonie Malíř Mathis zkomponovaná na základě hudby k jeho stejnojmenné celovečerní opeře. Ta na pozadí historických událostí rozvíjí vnitřní drama slavného malíře, tvůrce Isenhemského oltáře Mathise Nitharta Gothardta zvaného Matthias Grünewald, kterého zneklidňovaly otázky smyslu života. I tuto skladbu doprovodí O´Lan autorskou vizualizací.

Čtvrtečním a pátečním koncertem se Filharmonie Brno vrací s abonentními večery do Janáčkova divadla. Ty začínají vždy v 19.00 hodin a spolu s květnovou Mahlerovou Devátou si je posluchači mohou koupit ještě jako dvoukoncertní abonmá v divadle. To je k dostání ve filharmonickém předprodeji i online, jednotlivé vstupenky pak také v Domě pánů z Lipé a na místě půl hodiny před konáním koncertu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat