Vláda dnes schválila podmínky pro uchazeče o status umělce

Podmínky, za kterých se budou lidé pracující v kulturní sféře moci ucházet o status umělce, dnes schválila vláda. Novela zákona má pomoci hlavně těm mimo pracovněprávní vztahy. O jejím schválení informoval po jednání kabinetu ministr kultury Martin Baxa. Návrh z dílny jeho úřadu obsahuje definici statusu umělce. Počítá s tím, že podpora umělců vyjde stát ročně na 126 milionů korun, zejména na uměleckých stipendiích. Týkat se má zhruba 1400 z nich. Vyplývá to z podkladů k návrhu na vládním webu. O nutnosti legislativního zavedení statusu umělce se hovoří od pandemie covidu-19, kdy opatření státu výrazně omezila možnost umělecké produkce. Novela by mohla platit od 1. ledna příštího roku.
Martin Baxa (zdroj Martin Baxa)
Martin Baxa (zdroj Martin Baxa)

Návrh podle ministra kultury Martina Baxy vychází z praxe v dalších zemích EU, reflektuje specifické postavení umělců, kteří nemají zaměstnanecké poměry. Obsahuje také mechanismus, který by měl umělcům pomoci získávat podporu v nouzových stavech, řekl Baxa novinářům.

Podle návrhu by mohl být zapsán do registru na základě podané žádosti člověk, který vykonává uměleckou činnost nejméně dva roky z posledních tří let. Aby získal příspěvek, nesmí být studentem a v době podání žádosti nesmí být v pracovněprávním vztahu, který by přesahoval polovinu týdenní pracovní doby. Zároveň mají jeho příjmy z umělecké činnosti za poslední dva roky tvořit alespoň polovinu jeho celkových příjmů a nemají přesahovat průměrnou mzdu. Ministerstvo podle návrhu, který nyní posoudí Sněmovna, vyhlásí nejméně jednou ročně výběrové řízení pro poskytnutí stipendií, včetně pravidel a lhůty pro podání žádosti o stipendium.

Norma má podle autorů pomoci hlavně lidem, kteří se věnují umělecké činnosti převážně mimo pracovněprávní vztahy. “Ze shromážděných podkladových analýz vyplývá, že se jedná o nejohroženější skupinu umělců, kteří se při výkonu své profese potýkají s řadou znevýhodnění a překážek,” stojí v podkladech zákona. Zavedení statusu umělce je součástí Národního plánu obnovy, který definuje reformy a investice, na jejichž realizaci poskytne peníze Evropská unie.

Národní plán obnovy vznikl ke zmírnění dopadů epidemie covidu-19 a znovunastartování ekonomiky s využitím evropských peněz z Nástroje pro oživení a odolnost EU v letech 2021 až 2027. Loni v září Evropská komise schválila jeho revidovanou podobu a současně s tím i zvýšení objemu peněz určených pro Česko o 2,2 miliardy eur na 9,2 miliardy eur (232,5 miliardy korun).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments