Cenu Českého spolku pro komorní hudbu získal Kalabis Quintet

Laureátem Ceny Českého spolku pro komorní hudbu za rok 2023 je dechový soubor Kalabis Quintet, který hraje ve složení Zuzana Leimer, Jarmila Jermářová, Anna Sysová, Denisa Beňovská a Adéla Psohlavcová. Za Český spolek pro komorní hudbu jim cenu v pondělí předali dramaturg Radek Křižanovský, místopředseda Jan Králík a jednatel Jiří Ludvík.
Předávání Ceny Českého spolku pro komorní hudbu – Kalabis Quintet, 22. dubna 2024 (foto Petra Hajská)
Předávání Ceny Českého spolku pro komorní hudbu – Kalabis Quintet, 22. dubna 2024 (foto Petra Hajská)

Kalabis Quintet vznikl již v roce 2012 na HAMU. Rada pro udílení Ceny Českého spolku pro komorní hudbu dlouhodobě soubor sleduje a na udělení ocenění padla jednoznačná shoda. Kalabis Quintet je ansámblem velmi kvalitním, zvláště oceňujeme vztah k české hudbě, tradiční i soudobé,“ zdůraznil dramaturg Českého spolku pro komorní hudbu Radek Křižanovský.

„Cítíme nesmírný vděk, že jsme mohly převzít Cenu Českého spolku pro komorní hudbu, a je nám velkou ctí, že se touto výjimečnou cenou řadíme mezi přední umělecké soubory. K tomu všemu máme zkrátka jen čistou radost, že naše dvanáctiletá spolupráce, protkaná především českou hudbou a přátelstvím, je takto vyslyšena,“ uvedly členky Kalabis Quintet.

Součástí Ceny Českého spolku pro komorní hudbu je grafický list od české malířky a grafičky Míly Fürstové, peněžitá odměna a koncert, který se uskuteční 18. ledna 2025 v Sále Martinů v rámci příští, jubilejní 130. sezony Českého spolku pro komorní hudbu. O laureátovi za rok 2023 rozhodla porota ve složení Jaroslav Kulhan, Jiří Hlaváč, Jiří Panocha, Josef Špaček ml., Marek Šulc, Miroslav Sekera a Radek Křižanovský.

Cena Českého spolku pro komorní hudbu existuje od roku 1981 a je udělována za nejhodnotnější výkony v oblasti komorní hudby souborům, jejichž členům není v průměru více než 35 let. Za čtyřicet let existence byla Cena Českého spolku pro komorní hudbu udělena třiatřicetkrát. Jako první ji získalo Kocianovo kvarteto, naposledy za rok 2022 Trio Bohémo.

Dámský dechový soubor Kalabis Quintet vznikl v roce 2012 na půdě Akademie múzických umění v Praze. Jméno po skladateli Viktoru Kalabisovi (1923–2006) si zvolil po získání Viktor Kalabis Prize na soutěži v Semmeringu spolu se souhlasem skladatelovy manželky, cembalistky Zuzany Růžičkové. Od svého založení posbíral Kalabis Quintet řadu ocenění. Mezi významné se řadí první cena v kategorii Czech Contemporary Music na soutěži v Payerbachu (pořádané Universität für Musik und darstellende Kunst Wien), dále první cena na soutěži Karla Dittersdorfa ve Vidnavě, třetí cena a titul laureáta na francouzské Le Concours international de quintette à vent Henri Tomasi v Marseille a třetí místo na Bucharest International Music Competition. Kalabis Quintet se představil na více než stovce domácích i zahraničních pódií. Vystoupil v rámci koncertní sezóny Českého spolku pro komorní hudbu v Sukově síni pražského Rudolfina i komorního cyklu PKF – Prague Philharmonia, spolupracoval s Českou televizí a Českým rozhlasem. Jeho členky jsou orchestrálními hráčkami předních českých orchestrů a věnují se také pedagogické činnosti.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments