Vláda posoudí návrh podpory velkých festivalů

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) předloží ve středu vládě návrh Programu státní podpory festivalů profesionálního umění. Měl by se stát dalším dotačním programem, jehož prostřednictvím ministerstvo podporuje takzvané živé umění. Současná praxe podpory hudebních, divadelních či tanečních festivalů je podle iniciátorů programu nesystémová i málo transparentní. Ministerstvo kultury by ročně mělo na nový program dávat aspoň sto milionů korun, pokud takovou částku rozpočet nebude moci garantovat, program se nevypíše.

Daniel Herman (foto archiv)
Daniel Herman (foto archiv)

V takovém případě budou projekty přihlášené do programu hodnoceny v rámci příslušných oborů v ministerském programu kulturní aktivity, uvádí se v materiálu předkládaném vládě.

Program nemá dopad na státní rozpočet, ministerstvo kultury peníze na něj vyčlení v rámci svého rozpočtu. Peníze by také neměly jít na úkor nynějších dotací na podporu živého umění. Festivaly dnes o státní příspěvek soutěží právě v rámci tohoto grantového řízení. V něm se o podporu ucházejí i další žadatelé a letos dotace na živé umění činí přes 530 milionů korun. Granty na živé umění zahrnují podporu divadelních a tanečních představení, výstav výtvarného umění, koncertů a festivalů, vydávání kulturních časopisů, autorská čtení či literární festivaly.

Dotační řízení ale podle iniciátorů programu znamená každoroční nejistotu, neboť dotace není nároková. Pokud ji dostanou jeden rok, nemají jistotu, že se tak stane i v dalším roce. Pořadatelům velkých mezinárodních festivalů, kterých je asi padesát, se ale s obtížemi plánují třeba účasti slavných hvězd, jež se organizují i roky předem. Program by jim měl zajistit i výhled na případný státní příspěvek do rozpočtu.

Navrhovaný program má několik podmínek. Příjemce dotace by nemohl na stejný projekt čerpat dotaci v rámci jiných dotačních řízení vyhlášených ministerstvem kultury a musel by splnit vstupní kritéria. V každém z předchozích pěti ročníků se festival musel konat v minimálním rozsahu čtyř dnů a uvést minimálně deset představení, produkcí nebo akcí.

V oblasti klasické hudby například musejí celkové náklady festivalu v předchozích dvou ročnících dosáhnout v každém roce minimálně pěti milionů korun, minimální počet návštěvníků v předchozím roce musel činit 3.000 osob a požadovaná výše dotace nesmí přesáhnout 35 procent celkových nákladů.

K iniciátorům programu patří třeba Česká asociace festivalů, která vznikla loni. Připomíná, že podpora velkých kulturních festivalů se státu vyplatí. Při loňském ročníku Colours vyprodaly ubytování nejen v Ostravě, ale i ve všech městech okolo, tržby v přilehlých obchodních centrech byly jako o Vánocích…. Pro region festival znamená byznys v hodnotě asi půl miliardy korun, což má dopad i na veřejné rozpočty,“ uvedla loni ve Sněmovně ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová. Na přípravě programu se s ministerstvem kultury podílela Asociace hudebních festivalů, která ho připravovala již dříve, ale pouze pro akce zaměřené na klasickou hudbu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky