Vláda vyhradila 200 milionů korun na projekt Smetana200

Vláda na návrh ministerstva kultury schválila na příští rok částku 200 milionů korun určenou v rámci Roku české hudby na projekt Smetana200. Záměrem projektu je oslava osobnosti hudebního skladatele Bedřicha Smetany a jeho díla, šíření povědomí o jeho hudbě v České republice i zahraničí a v této souvislosti i propagace obrazu České republiky jako země s velkým kulturním potenciálem.
Bedřich Smetana (zdroj Smetana200)
Bedřich Smetana (zdroj Smetana200)

“Program bude spojovat projekty napříč kulturní sférou, podněcovat spolupráci a oslovovat co nejširší část veřejnosti prostřednictvím prestižních hudebních událostí až po podporu edukačních programů a zájmových aktivit,” sdělila za ministerstvo kultury Eva Sochorová.

V roce 2024 uplyne 200 let od narození Bedřicha Smetany a 140 let od jeho úmrtí. “Dvousté výročí narození Bedřicha Smetany vnímám jako silný impulz k propagaci české kultury u nás i za hranicemi naší vlasti. Výročí je pro Českou republiku celonárodním tématem, které se neomezuje jen na oblast hudby, ale má světu ukázat Českou republiku jako kulturní velmoc a Bedřicha Smetanu jako skladatele světového formátu,” uvedl ministr kultury Martin Baxa. “V zahraničí bude projekt rovněž oslavou a propagací Smetanova díla v evropském i světovém kontextu, zároveň ale přispěje k mezinárodní prezentaci České republiky jako kulturní velmoci a posílení jejího renomé ve světě,” dodal.

Projekt Smetana200 je zasazen do širšího rámce takzvaného Roku české hudby. Do celého projektu se zapojí i další významné české kulturní instituce, například Národní divadlo, festival Pražské jaro, Česká centra, Český spolek pro komorní hudbu, Unie českých pěveckých sborů a další.

Například všechny opery Bedřicha Smetany uvede v příštím roce plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Také Česká filharmonie bude ve své 128. sezoně reflektovat Rok české hudby a projekt Smetana200. V březnu příštího roku orchestr oslaví Smetanovy 200. narozeniny vydáním nové nahrávky Mé vlasti a cyklus pak v červenci zahraje s Tomášem Netopilem na festivalu Smetanova Litomyšl.

Bedřich Smetana se narodil 2. března 1824 v Litomyšli a zemřel 12. května 1884 v Praze. Byl významným skladatelem období romantismu. Mezi jeho nejznámější díla patří opera Prodaná nevěsta, která je považována za prototyp české národní opery, cyklus symfonických básní Má vlast a Smyčcový kvartet č. 1 e moll Z mého života.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments