Vlna odporu v Berlíně proti choreografce Sashe Waltz

Choreografka Sasha Waltz (53) má od roku 2019 spolu s Johannesem Öhmanem (49), v současné době šéfem baletu Královské opery ve Stockholmu, převzít vedení Státního baletu v Berlíně. Soubor proti tomuto rozhodnutí protestuje, Sasha Waltz prý není pro funkci kompetentní. Společnou schůzku s oběma umělci členové Státního baletu bojkotují.
Berlínský Staatsballett (zdroj sceneweb.fr)
Berlínský Staatsballett (zdroj sceneweb.fr)


Státní balet v Berlíně odmítá choreografku Sashu Waltz

(Der Spiegel – 17. 9. 2016 – cbu/dpa)

Jako důvod baletní soubor uvedl, že kulturní komise senátu žádala, aby tanečníci předložili své námitky pouhých dvacet čtyři hodin před plánovaným setkáním. Také pro chystanou dvojintendanci s Johannesem Öhmanem dosud schází koncept. Za těchto okolností nemá schůzka smysl.

Sasha Waltz a Johannes Öhman poslali tanečníkům dopis, v němž sdělili, že je odřeknutí schůzky překvapilo. Chtěli při ní představit svou „vizi budoucnosti“ Státního baletu. Nejdůležitější body pak shrnuli v listu, který kulturní komise zveřejnila:

„Shledáváme s politováním, že aktuální tón, agresivní debata a šíření dezinformací poškozují pověst takové instituce, jakou je Státní balet,“ stojí v něm. Pisatelé jsou otevřeni „konstruktivnímu dialogu“.

Tanečníci také kritizovali, co předcházelo. Jmenování změny ve vedení s tříletým předstihem je v baletním světě bezpříkladné a soubor hluboce rozrušilo a urazilo. Protože oznámení o jmenování přišlo během volebního boje, zdá se, že je motivováno spíš politicky než umělecky. Projevuje se tak málo úcty k souboru i k jeho publiku.

Kulturní komise berlínského senátu na dotaz Spiegel online plán minulý týden obhajovala. Nové obsazení vedení označila jako „nový rozjezd souboru“.

Každý takový rozjezd je však také spojen s riziky a obavami. „Bereme je vážně,“ říká mluvčí kulturní komise. „Stavíme k souboru dva umělce, osvědčené v soudobém tanci i v oboru klasického baletu i neoklasicismu.“ Kulturní komise je přesvědčena, že se tak podaří „soubor opět dostat do národní i mezinárodní špičky“.

Obavy se dají odstranit
Paní Waltz, překvapila vás reakce z řad souboru?

Bylo mi jasné, že mé jmenování vyvolá debaty, ale nečekala jsem je v této formě. Možná je to ale zdravé. Taková změna podněcuje obavy. Ale věřím, že se dají odstranit, když se tanečníci s naším programem pořádně seznámí. Mnohé z toho, co se teď děje, vzniklo z frustrace, která se v posledních letech v souboru nashromáždila.

Sasha Waltz (foto © Andre Rival)
Sasha Waltz (foto © Andre Rival)

Je soubor Státního baletu ta pravá půda pro moderní taneční divadlo?

Úkolem takto velkého souboru je pokrýt taneční umění v celé jeho šíři. Centrem programu zůstane z padesáti procent klasický balet. Druhá polovina bude rozdělena mezi neoklasiku, klasickou modernu a soudobý tanec. U baletních souborů v Paříži, Sankt Petěrburgu a Amsterodamu, kde jsem nedávno choreografovala Romea a Julii, to funguje výtečně. Tanečníci byli zvědaví na nový taneční jazyk a jeho obtíže – i kdyby to bylo jen to, že ve zvedačkách nese žena muže.

V Berlíně jste už před lety udělala špatnou zkušenost s vedením ve dvojici na Schaubühne (1999-2004). Neodrazuje vás to?

Režisér Thomas Ostermeier a já jsme nebyli vedoucí dvojice, v uměleckém vedení byly celkem čtyři osoby a nad námi ještě ředitelství. Johannese Öhmana znám deset let a už jsem s ním pracovala. To se nedá srovnávat… Panuje tu jakýsi obranný reflex ke všemu „novému“ – ten se musí překonat a v tom je na mě spolehnutí.

(Připravila a přeložila Vlasta Reittererová)

Vývoj situace kolem plánovaného nástupu Sashy Waltz do čela berlínského Státního baletu jsme sledujeme v Baletním panoramatu (informovali jsme zde a zde)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat