Vlny pozitivní energie Wyntona Marsalise

Festival Prague Proms se přehoupl do druhé poloviny svého devátého ročníku. Ve středu 10. července ovšem do Obecního domu přišla naprostá špička mezi jazzmany, kteří se zde vedle klasiky představují v hojném počtu: trumpetista Wynton Marsalis a jeho Jazz at Lincoln Center Orchestra. V Praze se zastavili na jediný koncert v rámci evropského turné po Itálii, Španělsku a Německu. Bigband, který Marsalis založil a vede již pětadvacet let, vzešel mj. z bývalých členů původního Duke Ellington Orchestra a dnes patří k nejlepším jazzovým tělesům na světě. Na pódium Smetanovy síně svižně nakráčelo patnáct vysokých elegánů v tmavých oblecích s modrými košilemi a kravatami v pastelových barvách. Marsalis sám zdaleka nevypadá na padesátníka, spíše zdálky připomíná buclatého studentíka. Skromně sedí a hraje mezi ostatními trumpetisty v zadní řadě orchestru, pouze na delší sóla vystoupil z řady, obešel těleso a zahrál své sólo vpředu u klavíru, jako to ostatně činili i mnozí další hráči. Marsalis se sympaticky snaží zdůraznit kvality tělesa jako kompaktního týmu, kde není jeden frontman vpředu, na nějž se soustředí pozornost, a ostatní mu dělají křoví. Jeho hráči jsou ostatně všichni skvělí sólisté, většinou s diplomem z Juilliardu a praxí v dalších věhlasných souborech. Saxofonisté v první lajně se navíc ukázali jako schopní multiinstrumentalisté – podle potřeby střídali saxofon za další nástroje: flétnu či klarinet.Program sestával z jedenácti skladeb hraných bez přestávky, předem nebyl upřesněn, proto Marsalis uváděl pár slovy každou skladbu zvlášť. Byly zde skladby Duka Ellingtona, Chicka Corey, Charlese Minguse, Theloniouse Monka aj. ve svěžích a moderních aranžích Marsalise i dalších členů orchestru – většina z nich je také úspěšnými autory jazzových aranží, filmových soundtracků apod. Hned druhou skladbou Creator se publiku představil mladý trombonista Chris Crenshaw, v jehož skladbách se podle některých kritiků objevuje Ellingtonův vliv, ne po harmonické stránce, ale v emotivní rovině. Jeho kolega trombonista Vincent Gardner si dokonce zazpíval v Crenshawově žesťové aranži písně Yes Sir, That’s My Baby, kterou známe především v podání ryčných dixielandových kapel. Zde byla k nepoznání změněná, s jinou harmonií i tempem, sofistikovaně zjemnělá, s krásným sólem kontrabasisty Carlose Henriqueze. Také Henriquez jako autor nadchnul diváky svou skladbou – rytmicky dráždivou a vášnivou jazzovou variací na latinoamerickou salsu. Výtečný pianista Dan Nimmer se blýsknul velkým sólem v Monkově Light Blue.

A pak tu bylo obdivuhodné umění Wyntona Marsalise – jeho bezchybné improvizace a obrovské technické možnosti, které při nich uplatňoval. V rychlých tempech se proháněl škálami, skákal z oktávy do oktávy, kouzlil s dusítkem, stoupal do závratných výšek, ale s jemným tónem, tenkým jako vlásek, vše velmi kultivovaně. Ne s dryáčnickým exhibicionismem a vytahováním tónu do výšky, co to dá, bez ohledu na kvalitu tónu a hudbu jako takovou. O bigbandu Jazz at Lincoln Center Orchestra se ostatně říká, že je to bigband, který s hudbou zachází jako pravý orchestr.Marsalisova hudba je přiměřeně složitá a umělecky náročná, ovšem nemá nic z artistního, klinicky studeného jazzu jen pro zasvěcené. Stále poutá pozornost posluchače a oslovuje ho s nesmírně pozitivním nábojem.

Na závěr koncertu se Marsalis jako správný rodák z New Orleansu rozpomněl na stařičký dixieland a poslední dva přídavky věnoval tradicionálu (jeden z nich byl smuteční pochod). S pár kolegy si stoupli dolů pod pódium, spustili pochod a prošli se uličkou mezi řadami diváků jako za starých časů, kdy se hrálo v ulicích Chicaga, New Yorku či New Orelans. Pokud během večera mnohým v publiku tančily pod židlí nohy, na konci tohoto jazzového svátku už se tleskalo do rytmu a někteří se pohupovali vestoje. Pozitivní energie Marsalisova bigbandu rozvlnila řady v Obecním domě.

Hodnocení autorky recenze: 90 %

Prague Proms 2013
Wynton Marsalis & Jazz at Lincoln Center Orchestra
10. července 2013 Smetanova síň Obecního domu Praha

www.pragueproms.cz

Foto Studio Malý

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Wynton Marsalis & Jazz at Lincoln Center Orchestra (Prague Proms 2013)

[yasr_visitor_votes postid="63007" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments