Vltava živě odvysílá koncert brněnské filharmonie ke stoletému výročí Jana Nováka

V rámci projektu Novák 100 si chce Filharmonie Brno, jak už název napovídá, připomenout sté výročí narození skladatele Jana Nováka. Na koncertě uslyšíme skladby autorů, které spojuje jejich působení v Brně: Erich Wolfgang Korngold, Jan Novák, Leoš Janáček.

Jan Novák (foto Filharmonie Brno)
Jan Novák (foto Filharmonie Brno)

Spjati s Brnem, ale každý jinak. Jeden ho opustil jako čtyřleté dítě, druhý po roce 1968 a třetí sem přišel jako jedenáctiletý, aby zde tvořil většinu života. Jeden je celosvětově známý hlavně jako autor filmové hudby, druhý na své uznání teprve čeká a třetí je nejhranějším českým operním autorem ve světě. Erich Wolfgang Korngold, Jan Novák, Leoš Janáček. Skladby těchto tří autorů zazní při koncertu 1. května, který od 19.00 živě vysílá Český rozhlas Vltava. „Kdyby nezasáhla pandemie, uskutečnil by se koncert s publikem v Janáčkově divadle. Ovšem spolu s Novákem bychom hráli Mahlera a Ravela. Program jsme museli změnit kvůli složitým podmínkám účasti pěveckého sboru a zejména tak, aby byl atraktivní pro rozhlasové vysílání. Základem přitom bylo zachovat Nováka, od jehož narození si letos připomínáme 100 let,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Koncert pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese zahájí Janáčkovo Adagio pro orchestr. Mimochodem skladba, kterou Filharmonie Brno hrála na svém posledním koncertě pro živé publikum – loni 11. října na festivalu Janáček Brno. Od následujícího dne už se mohlo jen streamovat. „Málo známé a rozsahem nevelké dílko objevil Janáčkův žák, a později první šéfdirigent brněnských filharmoniků, Břetislav Bakala v roce 1918 ve slovácké truhle spolu s operou Šárka. Veskrze baladický ráz skladby, který podtrhuje tónina d moll, pravděpodobně souvisí s bezprostředním Janáčkovým prožitkem úmrtí jeho synka Vladimíra,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Doplnil, že šéfdirigent orchestru Davies si skladbu při jejím loňském zkoušení doslova zamiloval.

Filharmonie Brno 2020: Dennis Russell Davies (Filharmonie Brno)
Filharmonie Brno 2020: Dennis Russell Davies (Filharmonie Brno)

Na Janáčka naváže Jan Novák a jeho Ludi symphoniaci, ve kterých je patrný vliv jeho učitele Bohuslava Martinů. „Nováka jsme z programu rozhodně nechtěli vypustit. Tento zatím nepříliš doceněný brněnský autor, od jehož narození uplynulo 8. dubna sto let, je ostatně jednou z hlavních dramaturgických linek letošního Moravského podzimu,“ upozornil Mikeš. Novákova symfonie je hravá, neoklasicky orientovaná skladba, plně korespondující s názvem (Symfonické hry) a osobitě prozrazující vlivy Novákova učitele Bohuslava Martinů. „Letos už jsme si přece zapracovali, kromě řady drobností jsem sepsal i svou první quasisymfonii, jmenuje se to Ludi symphoniaci I. a je to jen 20 min. A pořád píšu takovou tu staromódní moravskou muziku, jaksi kašlu na pokrok, to víš: staroba se hlásí, čímž už trpím od narození…” píše Jan Novák o svém díle Evženu Zámečníkovi 19. května 1977 z Rivy del Garda. O rok a čtvrt později mu ještě napsal: „Kromě toho jsem musel teď si rozepsat materiál pro Ludi Symphoniaci, který mi za měsíc natáčí Kubelík v Mnichově. ČHF odmítl rozepsat, dokud nepřijedu osobně provést korektury, a to zas já ne, radši budu ztrácet čas a neodpovídat kamarádům na psaní a žrát suchý kůrky.“

Jan Novák (foto Filharmonie Brno)
Jan Novák (foto Filharmonie Brno)

Živý přenos zakončí Korngoldova Symfonie in Fis, pozdně romantické dílo mahlerovského střihu. Brněnský rodák, zázračné dítě, které v jedenácti zkomponovalo hudbu k baletu, proslul ve světě zejména jako autor filmové hudby. Dílo, které zazní, je jeho jedinou symfonií. V roce 1959 o ní proslulý řecký dirigent a skladatel Dimitri Mitropoulos napsal: „Celý svůj život jsem hledal perfektní moderní dílo. Našel jsem je v této symfonii.“

Sobotní koncert je v letošní sezoně třetím živým vysíláním brněnských filharmoniků na Vltavě. V lednu mu přecházel projekt Paľa hraje Schnittkeho a v březnu světová premiéra Symfonie č. 3 „A Line Above the Sky“ rakouského autora Thomase Larchera. Přenos začíná v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments