Výběr z dětské tvorby Mariána Vargy vychází v notovém zápisu i na nahrávce

O chlapci, který krotil čerty a našel krásu. Pod tímto názvem vychází v notovém zápisu i na nahrávce výběr z dětské tvorby Mariána Vargy určený nejen dětem.

Marián Varga: O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu (zdroj SMV)

Tvorba Mariána Vargy přináší nečekané a vzácné překvapení i po jeho odchodu – nově objevené klavírní skladby z jeho raného období, kdy byl žákem LŠU a zároveň navštěvoval hodiny kompozice u profesora Jána Cikkera, se nyní díky Společnosti Mariána Vargy dostávají do rukou mladých umělců, pedagogů i všech milovníků hudby – zejména klavírní tvorby ve formě velkoformátové plnobarevné publikace, která obsahuje téměř dvacet skvostných skladbiček v notovém zápisu. Obohacená je o příběhy a vzpomínky přátel Vargy a originální ilustrace. Její součástí je nahrávka skladeb v podání předního klavíristy Ivana Šillera.

Noty téměř dvaceti klavírních skladeb, které zkomponoval Marián Varga jako 12-15 letý chlapec, vydává Společnost Mariána Vargy na více než 60 stranách publikace s názvem O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu. Určená je především dětem, žákům klavírní hry, kteří se setkají se jménem Mariána Vargy možná poprvé. Představuje ho proto i formou originálního životopisu od Mariána Jaslovského, přes příběh Daniela Heviera, ale zejména vzácných autentických vzpomínek samotného Mariána Vargy a jeho bývalých spolužáků a přátel Danky Chovanové-Belicové, Vladimíra Bokese a Tomáše Berky, ve kterých přibližují okolnosti vzniku těchto skladeb v letech 1959-63. Publikaci graficky velmi zajímavě zpracovala a ilustrovala Han Illu.

Marián Varga (archiv OP)

Nedílnou součástí knížky je nahrávka skladeb v podání předního klavíristy Ivana Šillera. K dispozici je prostřednictvím jedinečného kódu ke stažení, případně na CD nosiči. Nahrávalo se na koncertním křídle Fazioli v showroomu My Piano, jednom z nejlepších nástrojů který je aktuálně na Slovensku klavíristům k dispozici. Nahrávka vznikla v realizaci studia Real Music House a v hudební režii Jozefa Luptáka.

Marián Varga: O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu (zdroj SMV)

Ivan Šiller měl příležitost odehrát toto dílo vícekrát i živě, například ve Velkém koncertním studiu Slovenského rozhlasu – na festivalu Konvergence v září, i během vánočního koncertu koncem roku 2020. V relaci RTVS Umění, která vznikla při této příležitosti, Ivan Šiller podotkl: „Hudba mě tak moc nadchla, že jsem si řekl, že ji budu hrát na koncertech. Marián komponoval tyto skladby jako 12-14letý a hned sahal po netradičních technikách. Evidentní je vliv Bartóka, Stravinského, Haydna… Když jsem je začal studovat, zjistil jsem, že vůbec nezní jako skladby dvanáctiletého nebo čtrnáctiletého chlapce… Když má teenager takový vyjadřovací jazyk a tolik naposloucháno, tak ho to velmi ovlivní…“

Projekt byl financován prostřednictvím crowdfundingové kampaně, přičemž jednou z odměn byla možnost podpořit i vybranou ZUŠ zakoupením dvou knih, z nichž jednu vydavatelé rozešlou na školy vybrané podporovateli. Ředitelé a ředitelky uměleckých škol také mohou získat odborný seminář pro žáky a pedagogy vedený Ivanem Šillerem, Tomášem Borošem a Jozefem Luptákem.

Marián Varga a teta Stella
(zdroj Spoločnosť Mariána Vargu)

Odborným garantem projektu je stejně jako u souborné kolekce violoncellista, ředitel festivalu Konvergence a také předseda Společnosti Mariána Vargy, Jozef Lupták, který byl zároveň přítelem Mariána Vargy. „To, co nám tu Marián zanechal, jsou poklady, které jsme nechtěli nechat uzavřené v archivech. Nabízíme vám je, abyste se nechali inspirovat, skladby nejen nacvičili, zahráli pro sebe či pro radost jiných na koncertě, ale zkuste si půjčit některé Marianovo téma a zaimprovizujte si tak, jak vám to duše, srdce a prsty dovolí. Pusťte svou hudební představivost na procházku. Myslím si, že Mariána by to velmi potěšilo,“ říká Jozef Lupták.

Ivan Šiller na festivalu Konvergence (foto Marina Šimkovičová)

O chlapcovi, ktorý kroril čertov a našiel krásu

Sestavila: Jana Vargová
Přepis not z ručně psaných záznamů: Marek Spusta
Editoři: Jakub Kudláč, Marek Spusta
Korektury not: Jozef Lupták a Boris Lenko
Autoři textů: Dana Belicová-Chovanová, Vladimír Bokes, Tomáš Berka, Marián Varga, Daniel Hevier a Marián Jaslovský
Jazyková redaktorka: Darina Páleníková
Odpovědný redaktor: Jozef Lupták
Ilustrace a grafické zpracování: Han Illustration
Nahrál: Ivan Šiller v showroomu My Piano
Zvuková režie a mastering: Robert Pospiš a Martin Sillay, Real Music House
Hudební režie: Jozef Lupták
Manažerka projektu: Lea Majerčáková
Vydal: Spoločnosť Mariána Vargu
ISMN 979-0-9010030-0-2
EAN 9790901003002

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments