Vyjednávání o stávce v Olomouci: vedení radnice u odborářů Moravské filharmonie neuspělo

Schůzka vedení olomoucké radnice se zástupci odborů a členy Moravské filharmonie Olomouc dnes neodvrátila symbolický protest, který hodlá odborová organizace tohoto předního symfonického orchestru zahájit 2. června na koncertě uspořádaném u příležitosti oslav svátku města. Jednalo se dlouho, situace se ale nezměnila, řekl dnes předseda odborové organizace při Moravské filharmonii Olomouc Vojtěch Pospíšil.

Odboráři po vedení radnice zatím neúspěšně požadují odvolání ředitele Moravské filharmonie Olomouc Vladislava Kvapila, kterému vytýkají nezájem o tuto kulturní instituci a upřednostňování osobního prospěchu. Jednání podle Pospíšila ztroskotala na požadavku primátora Olomouce Antonína Staňka (ČSSD), aby nespokojení členové Moravské filharmonie Olomouc upustili od svého záměru odehrát 2. června koncert na svátcích města v tričkách s nápisem My jsme Moravská filharmonie Olomouc, což má být forma jejich protestu.

Moravská filharmonie Olomouc (zdroj asops.cz)

“Pan primátor to bere tak, že budeme jednat, ale až poté, co vystoupíme ve fracích a stávkovat nebudeme. Že pak usedneme k jednacímu stolu a zkusíme se dohodnout,” uvedl Pospíšil. Dodal, že odboráři jsou o svých požadavcích nadále ochotni jednat, avšak bez podobných podmínek.

Podle primátora Staňka schůzka ukázala, že situace v Moravské filharmonii Olomouc je velmi napjatá a filharmonie je rozdělena na dva tábory. “Jedni jsou přesvědčení, že Moravská filharmonie Olomouc má své dobré jméno a výsledky. Druhá strana nechce slyšet žádné jiné argumenty, než to, že uslyší, že ředitel byl odvolán. V takové situaci se opravdu velice obtížně jedná,” řekl novinářům primátor Antonín Staněk.

Primátor Staněk se dnes postavil za ředitele Kvapila. “Jsem přesvědčen, že ředitel Moravské filharmonie Olomouc má za sebou dobré výsledky, i když jsou mu vytýkány dílčí nedostatky,” podotkl primátor. Ředitel orchestru Vladislav Kvapil v úterý řekl, že odstoupit nehodlá. Důvody stávky a ani její podobu nechápe. “Kritiku odborářů na mou práci nepřijímám, divím se, kde bere odborářská organizace právo hodnotit práci ředitele,” uvedl ředitel.

Podle primátora je nutné, aby řešení chtěly hledat obě strany. “Já jsem nabídl odborářům možnost setkání, abychom společně zahájili koncert a například se vyjádřili k situaci v Moravské filharmonii Olomouc,” řekl Staněk. Orchestr má tradici a kvalitu, takže jeho členové by měli obléci fraky i tehdy, když chtějí protestovat, dodal.

Moravská filharmonie Olomouc je příspěvkovou organizací města. Vedení radnice Kvapilovi nedávno poslalo vytýkací dopis za chyby, na které upozornili auditoři při mimořádné kontrole. Z kontroly například vyplynulo, že ředitel bez souhlasu města podniká ve stejném oboru jako Moravská filharmonie Olomouc, přičemž nahrával v jejím sále, za jehož pronájem nezaplatil.

Odboráři tvrdí, že Vladislav Kvapil neřídí Moravskou filharmonii Olomouc s péčí řádného hospodáře. “Způsob, jakým se zástupci zřizovatele vyrovnali s problematikou v rovině účetní a ekonomické, považujeme za skandální, stejně jako skutečnost, že fakta týkající se dalších rovin fungování instituce byla přejita mlčením,” upozornil odborář Pospíšil.

Odboráři požadují, aby po odvolání Kvapila bylo vypsáno transparentní výběrové řízení na ředitele Moravské filharmonie Olomouc. Ředitel orchestru by podle Pospíšila měl mít časově omezené funkční období.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat