Vyprodaný Gong: Jiří Pavlica a Janáčkova filharmonie Ostrava slaví 70. narozeniny

Jiří Pavlica, houslista, skladatel, primáš Hradišťanu a jeden z vůbec nejvýznamnějších zástupců multižánrových hudebních projektů současnosti slaví 70. narozeniny. V rámci svého narozeninového turné se symfonickými orchestry po celé České republice odehraje ve čtvrtek 30. listopadu koncert s Janáčkovou filharmonií Ostrava, jež na podzim tohoto roku odstartovala 70. sezónu. Symbolické hudební propojení dvou „sedmdesátníků“ na jednom pódiu si již tento čtvrtek od 18:00 hodin vychutná do posledního místa vyprodaný Velký sál multifunkční auly Gong v ostravských Dolních Vítkovicích.
JFO s Hradišťanem v Gongu, 2017 (foto Ivan Korč)
JFO s Hradišťanem v Gongu, 2017 (foto Ivan Korč)

Narozeninový koncert, který je již několik týdnů beznadějně vyprodán, přinese spojení autorské tvorby Jiřího Pavlici v interpretaci Hradišťanu a orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava. Jak je u Jiřího Pavlici zvykem, bude ve svých písních zpívat především o lásce, víře v dobro a naději, a to po boku filharmonie, která shodně jako on slaví letos 70 let. „Vždycky jsem se spíš díval na to, co mám udělat, než na to, co už mám za sebou. Nicméně životní jubilea vás trochu přinutí bilancovat. Mé ohlédnutí se promítlo právě i do programu narozeninových koncertů,“ říká k programu Jiří Pavlica.

Spojení JFO s Jiřím Pavlicou není ojedinělé, za posledních deset let se na jednom pódiu setkali hned několikrát. „V roce 2016 jsme společně účinkovali v rámci projektu pro žáky a studenty středních uměleckých škol Letní koncert s Hradišťanem, tehdy se na pódiu představili také žáci z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje a pro tuto příležitost vznikl monumentální sbor ze zástupců Ostravského dětského sboru, Ženského pěveckého sboru DUHA, Smíšeného pěveckého sboru JKGO a mužského pěveckého sboru opery Národního divadla moravskoslezského,“ vzpomíná na spojení s Hradišťanem ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla. O něco čerstvější je pak vzpomínka na poslední společné vystoupení v roce 2017, kdy Hradišťan v čele s Jiřím Pavlicou odehrál s Janáčkovou filharmonií Ostrava Vánoční koncert právě v multifunkční aule Gong, kam se nyní vrací.

„Dramaturgie 70. koncertní sezóny je promyšlená, proto jsme ani v rámci populárních crossoverových koncertů Cyklu G nemohli logicky minout významné životní jubileum Jiřího Pavlici a s chutí společně s ním i s naším orchestrem oslavíme shodné narozeniny,“ doplňuje Žemla.

Repríza beznadějně vyprodaného narozeninového koncertu se uskuteční 4. prosince 2023 v KD Leoše Janáčka v Havířově, na tento koncert jsou ještě v prodeji poslední volné vstupenky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments