Z pohádky do pohádky se Státní filharmonií Košice

Dům umění se opět rozezní operními melodiemi – Příhody lišky Bystroušky, Čert a Káča nebo Perníková chaloupka zavedou návštěvníky zpátky do dětství. I proto se koncert tematicky jmenuje Z pohádky do pohádky, je však určen dospělému publiku a uskuteční ve čtvrtek 7. prosince 2023 v 19:00 hodin.
Státní filharmonie Košice (zdroj Státní filharmonie Košice)
Státní filharmonie Košice (zdroj Státní filharmonie Košice)

„Na první pohled by se mohlo zdát, že pohádkový program bude pro náš orchestr snadné interpretovat. Opak je však pravdou. Dramaturgii, kterou jsme s panem šéfdirigentem pro tento koncert zvolili, považuji za jednu z nejnáročnějších napříč koncerty v aktuální 55. sezóně,“ říká generální ředitelka ŠFK Lucia Potokárová.

Autorem Perníkové chaloupky je německý skladatel Engelbert Humperdinck, libreto vzniklo na motivy pohádky bratří Grimmů. Původně mělo jít o hudbu k vánočním písním na pohádkové motivy pro děti. Po několika úpravách však nakonec z hudebních skic a písní vznikla plnohodnotná opera. Opera Příhody lišky Bystroušky vznikla v době, kdy se proud Janáčkovy tvorby rozvíjel s překvapivou rychlostí. Antonínu Dvořákovi se v Čertovi a Káče podařilo vytvořit veselou lidovou pohádku přitažlivou i pro dětské publikum. Peklo zde nepředstavuje temný dantovský svět plný démonů a čerti nevzbuzují hrůzu, i když se o to neobratně snaží. Zazní také Vánoční skřítek Hanse Pfitznera a Čajkovského předehra k opeře Střevíčky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments