Výrobce hudebních nástrojů Strunal Schönbach chystá reorganizaci

Společnost Strunal Schönbach, s.r.o. chystá reorganizaci. Výrobce strunných hudebních nástrojů se v poslední době potýká s existenčními problémy. Firma získala od Krajského soudu v Plzni tři měsíce na předložení reorganizačního plánu, informovala dnes společnost v tiskové zprávě.

Pro přípravu reorganizačního plánu a pro dojednání vstupu nového investora získá společnost čas díky moratoriu, o jehož vyhlášení požádala 21. prosince Krajský soud v Plzni. Soud žádosti vyhověl.

V současnosti intenzivně jednáme o vstupu nového investora s cílem posílení provozního kapitálu a investic, rovněž jednáme s věřiteli a obchodními partnery o pokračování obchodní spolupráce. Klíčové je pro nás nejen zachovat, ale i významně ozdravit provoz podniku, který má v Čechách dlouholetou tradici, a tím udržet pracovní místa zhruba 60 zaměstnanců,“ uvedl ředitel společnosti Lukáš Mikeska.

Reorganizace má podle společnosti pro věřitele znamenat vyšší uspokojení jejich pohledávek, než jaké by obdrželi v konkurzu, a rovněž zachovat tradiční výrobu hudebních nástrojů v Česku.

Za současným stavem společnosti stojí zejména nástup čínské konkurence, dlouholetá rezignace na investice do hmotného majetku a inovací, stejně jako do marketingu a obchodních aktivit. V posledních letech vznikaly ve společnosti mnohé problémy a v roce 2016 se firma, tehdy ještě pod názvem Strunal CZ, a.s. ocitla v exekuci a následné dražbě. Od února 2018 stojí v čele společnosti Lukáš Mikeska.

K úsporným opatřením sáhla firma už před návrhem na reorganizaci. „Zastavili jsme výrobu ztrátových výrobků, sestěhovali výrobní střediska do jedné budovy, posílili obchodní tým, spustili e-shop a začali jsme s vývojem nových výrobků. Na záchraně podniku se podílím už druhým rokem, nicméně bez silného investora, kterého se přes veškeré úsilí dosud nedařilo najít, se nedostavovalo kýženého výsledku. S vizí nalezení vhodného partnera a záchrany podniku jsem do společnosti vstupoval, a právě to se má nyní naplnit, ač je tomu tak doslova na poslední chvíli“, dodal Lukáš Mikeska.

Společnost Strunal Schönbach, sídlící v Lubech u Chebu, vzešla z národního podniku Cremona. Před rokem 1989 byla největším výrobcem a vývozcem strunných hudebních nástrojů v Evropě. Dosahovala obratu až 500 milionů korun a byla také první společností, která měla za minulého režimu svoji pobočku v USA. Značka společnosti, minulá i současná, je tak dodnes známá po celém světě, v mnohých zemích dokonce více než v ČR.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky