Výrobce klavírů Petrof cítí napětí v česko-čínských vztazích

Přední evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradce Králové má kvůli napětí v česko-čínských vztazích obavu o své obchody v Číně. Obavy má i z dopadů epidemie nového koronaviru. Novinářům to řekla prezidentka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová. Čína je pro Petrof hlavním trhem. Na loňském obratu Petrofu téměř 308 milionů korun se prodej v Číně podílel 38 procenty. Piana a klavíry Petrof v Číně i vyrábí, loni to bylo přes 5000 nástrojů.
Klavíry Petrof (zdroj Petrof.cz)

Napětí ve vztazích s Čínou Petrof již konkrétně pocítil na zájmu čínských studentů konzervatoří o letní festival hudby pořádaný Petrofem v Hradci Králové. “Teď se pět čínských studentů z festivalu odhlásilo. Řekli, že nejsou dobré česko-čínské vztahy. My jsme teď (braní) jako nepřátelé Číny,” řekla Petrofová.

Zdrojem napětí ve vztazích mezi Čínou a ČR jsou v poslední době vztahy Prahy s Čínou kvůli sesterským smlouvám s Pekingem a Šanghají. Podle prezidenta Miloše Zemana Čína nesplnila své sliby ohledně investic. Zeman kvůli tomu nechce jet na dubnový summit Číny se středoevropskými a východoevropskými zeměmi.

Šíření koronaviru Petrofová označila za katastrofu. “Bojíme se toho. Musíme věřit vakcinologům a lékařům, že brzy najdou vakcínu. Že se s tím popereme jako s každým jiným onemocněním, jako byly SARS nebo ebola,” řekla. Epidemie koronaviru se podle Petrofové zatím obchodů podniku v Číně nedotkla.

Petrof má v Číně od roku 2010 kancelář v Šanghaji a od roku 2013 dceřinou společnost v Hongkongu. Loni v červnu Petrof otevřel paianosalon a kulturní centrum Petrof Gallery ve městě Si-an, které je známé nálezem slavné terakotové armády.

O chod aktivit Petrofu v Číně se starají v drtivé většině čínští spolupracovníci Petrofu. Pouze v kanceláři v Šanghaji pracuje delegátka Petrofu z České republiky. “Drží se vyhlášených opatření a necítí se v ohrožení. Neuvažuje, že by se vracela do České republiky. Necháváme to na ní,” řekla Petrofová.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na