Výrobce klavírů Petrof cítí napětí v česko-čínských vztazích

Přední evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradce Králové má kvůli napětí v česko-čínských vztazích obavu o své obchody v Číně. Obavy má i z dopadů epidemie nového koronaviru. Novinářům to řekla prezidentka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová. Čína je pro Petrof hlavním trhem. Na loňském obratu Petrofu téměř 308 milionů korun se prodej v Číně podílel 38 procenty. Piana a klavíry Petrof v Číně i vyrábí, loni to bylo přes 5000 nástrojů.
Klavíry Petrof (zdroj Petrof.cz)

Napětí ve vztazích s Čínou Petrof již konkrétně pocítil na zájmu čínských studentů konzervatoří o letní festival hudby pořádaný Petrofem v Hradci Králové. „Teď se pět čínských studentů z festivalu odhlásilo. Řekli, že nejsou dobré česko-čínské vztahy. My jsme teď (braní) jako nepřátelé Číny,“ řekla Petrofová.

Zdrojem napětí ve vztazích mezi Čínou a ČR jsou v poslední době vztahy Prahy s Čínou kvůli sesterským smlouvám s Pekingem a Šanghají. Podle prezidenta Miloše Zemana Čína nesplnila své sliby ohledně investic. Zeman kvůli tomu nechce jet na dubnový summit Číny se středoevropskými a východoevropskými zeměmi.

Šíření koronaviru Petrofová označila za katastrofu. „Bojíme se toho. Musíme věřit vakcinologům a lékařům, že brzy najdou vakcínu. Že se s tím popereme jako s každým jiným onemocněním, jako byly SARS nebo ebola,“ řekla. Epidemie koronaviru se podle Petrofové zatím obchodů podniku v Číně nedotkla.

Petrof má v Číně od roku 2010 kancelář v Šanghaji a od roku 2013 dceřinou společnost v Hongkongu. Loni v červnu Petrof otevřel paianosalon a kulturní centrum Petrof Gallery ve městě Si-an, které je známé nálezem slavné terakotové armády.

O chod aktivit Petrofu v Číně se starají v drtivé většině čínští spolupracovníci Petrofu. Pouze v kanceláři v Šanghaji pracuje delegátka Petrofu z České republiky. „Drží se vyhlášených opatření a necítí se v ohrožení. Neuvažuje, že by se vracela do České republiky. Necháváme to na ní,“ řekla Petrofová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat