Výročí pádu komunismu připomene a oslaví Koncert proti totalitě

V Sále Martinů u příležitosti 30. výročí sametové revoluce zahrají na Koncertu proti totalitě fenomenální čeští i zahraniční hudebníci. Na pódiu své alma mater se unikátně díky koncertu setkají současní studenti HAMU se svými profesory nebo úspěšnými absolventy a zahraničními hosty. Na koncertě tradičně zazní skladby autorů, jejichž životy a tvorbu poznamenaly totalitní režimy či byli přímo vystaveni různým formám bezpráví.
Koncert proti totalitě (zdroj HAMU)

Letos jimi budou například maďarský autor Béla Bartók a jeho Tři burlesky pro klavír v podání vyhledávaného chorvatského klavíristy Danijela Detoniho, specialisty na Bartóka a absolventa výběrové klavírní třídy Lisztovy Akademie v Budapešti, kam byl rodiči poslán jako dítě kvůli válce v bývalé Jugoslávii. Pozoruhodné je uvedení Kvartetu č. 1 Památce Jana Palacha od současného skladatele Pavla Zemka Nováka, který zahrají symbolicky dnešní studenti někdejšímu studentovi Janu Palachovi, od jehož tragické smrti letos uplynulo padesát let.

Zajímavou skladbou je výjimečně prováděné Crux pro housle, zvony a tympány Luboše Fišera, kterou autor zkomponoval jako protest proti postupující normalizaci sedmdesátých let. Poprvé zazní na Koncertě proti totalitě i zpěv. Nadaná studentka Tereza Nováková vystoupí s jedním z nejslavnějších současných českých klavíristů a profesorem HAMU Ivanem Klánským a společně přednesou písňový cyklus Klementa Slavického.

Druhá polovina koncertu bude patřit Bohuslavu Martinů, od jehož úmrtí letos uplynulo šedesát let. Zazní tři serenády pro smyčcové a dechové nástroje za účasti zahraničních hostů, kterými budou fenomenální německý houslista Niklas Liepe a slavný francouzský hobojista Jean–Louis Capezzali.

Letošní 6. ročník se koná 17. listopadu od 19.30 hodin v Sále Martinů pražské HAMU na Malostranském náměstí. Vstup na koncert je zdarma až do naplnění kapacity sálu.

Koncert doprovází výstava dokumentárních fotografií Chtíč po svobodě, fotografa Pavla Hrocha, která se – kromě několika ikonických snímků z listopadu 89 – zaměřuje na první roky po sametové revoluci. Výstava bude volně přístupná v respiriu HAMU na Malostranském náměstí od 17. listopadu do 17. prosince 2019.

Koncert proti totalitě, pořádaný tradičně v den výročí sametové revoluce, připomíná zároveň i Mezinárodní den studentstva, který byl vyhlášen po tragických událostech 17. listopadu 1939. První ročník se uskutečnil v roce 2014 a vystoupila na něm řada známých českých i zahraničních hudebníků. Pořadatelem je pražská Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat