Výroční ceny mají Kavecká, Koplík a také pořadatelky operních her v Šárce

Nejnovější držitelé Výročních cen Opery Plus, a to za nejlepší operní výkony v uplynulé sezoně 2014/2015, byli vyhlášeni a ceny jim byly předány v neděli večer ve Stavovském divadle. Ocenění tentokrát putovala do mimopražských divadel: získali je sólistka opery Slezského divadla v Opavě sopranistka Tereza Kavecká a sólista opery Moravského divadla v Olomouci tenorista Ondřej Koplík.

Tereza Kavecká a Ondřej Koplík
Tereza Kavecká a Ondřej Koplík

O vítězích rozhodli sami čtenáři Opery Plus svým hlasováním na stránkách portálu, a to na základě nominací oslovených hudebních publicistů. Za výkony, které bylo možné sledovat na tuzemských scénách, a v případě našich zpěváků také na zahraničních scénách, v sezoně 2014/2015, bylo nominováno třináct pěvkyň a čtrnáct pěvců (kompletní nominace najdete zde ). V průběhu měsíčního hlasování bylo odevzdáno dohromady 19.560 hlasů, což je bezmála trojnásobný nárůst oproti ročníku předchozímu.

Sopranistka Tereza Kavecká byla nominována za ztvárnění role Adiny v Donizettiho Nápoji lásky na svojí mateřské opavské scéně, tenorista Ondřej Koplík si nominaci vysloužil svým Almavivou v Rossiniho Lazebníkovi sevillském v inscenaci olomoucké opery, kde je také ve stálém angažmá. Oba finalisté jsou známí nejen ze svých domovských scén: Tereza Kavecká pravidelně vystupuje i v ostravském Národním divadle moravskoslezském, Ondřej Koplík je vedle vystupování na dalších scénách i stálým hostem Opery Národního divadla v Praze.

Portál Opera Plus se pro letošek rozhodl udělit i mimořádnou Výroční cenu. Za znovuvzkříšení Přírodního divadla v pražské Divoké Šárce ji převzaly pořadatelky tamních každoročních operních produkcí Jana Divišová a Renée Nachtigallová.  Areál Přírodního divadla v Divoké Šárce byl před první světovou válkou zřízen jako letní scéna Národního divadla, avšak v roce 1924 zanikl. V novodobé historii se tu operní představení pravidelně odehrávají od roku 2005, a to vždy o prvním zářijovém víkendu, za obrovského zájmu diváků.

Nejnovější Výroční ceny Opery Plus byly dnes ve Stavovském divadle předány v průběhu koncertu členů orchestru Opery Národního divadla s dirigentem Zdeňkem Klaudou, s programem sestaveným mimo jiné z děl Zelenky a Bacha.

První český zpravodajský portál o klasické hudbě, opeře a tanci Opera Plus, fungující již sedmým rokem, uděluje své Výroční ceny od roku 2013. Vedle dnes oceněných jsou v operní kategorii jejich dosavadními držiteli sopranistky Jana Šrejma Kačírková a Dana Burešová, basbarytonista Adam Plachetka a tenorista Aleš Briscein, v kategorii taneční pak primabalerína Daria Klimentová, její kolegové Tereza Podařilová, Marta Drastíková, Alexandre Katsapov a Ondřej Vinklát, a také choreograf Petr Zuska.

Foto archiv

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na