Výroční ceny mají Kavecká, Koplík a také pořadatelky operních her v Šárce

Nejnovější držitelé Výročních cen Opery Plus, a to za nejlepší operní výkony v uplynulé sezoně 2014/2015, byli vyhlášeni a ceny jim byly předány v neděli večer ve Stavovském divadle. Ocenění tentokrát putovala do mimopražských divadel: získali je sólistka opery Slezského divadla v Opavě sopranistka Tereza Kavecká a sólista opery Moravského divadla v Olomouci tenorista Ondřej Koplík.

Tereza Kavecká a Ondřej Koplík
Tereza Kavecká a Ondřej Koplík

O vítězích rozhodli sami čtenáři Opery Plus svým hlasováním na stránkách portálu, a to na základě nominací oslovených hudebních publicistů. Za výkony, které bylo možné sledovat na tuzemských scénách, a v případě našich zpěváků také na zahraničních scénách, v sezoně 2014/2015, bylo nominováno třináct pěvkyň a čtrnáct pěvců (kompletní nominace najdete zde ). V průběhu měsíčního hlasování bylo odevzdáno dohromady 19.560 hlasů, což je bezmála trojnásobný nárůst oproti ročníku předchozímu.

Sopranistka Tereza Kavecká byla nominována za ztvárnění role Adiny v Donizettiho Nápoji lásky na svojí mateřské opavské scéně, tenorista Ondřej Koplík si nominaci vysloužil svým Almavivou v Rossiniho Lazebníkovi sevillském v inscenaci olomoucké opery, kde je také ve stálém angažmá. Oba finalisté jsou známí nejen ze svých domovských scén: Tereza Kavecká pravidelně vystupuje i v ostravském Národním divadle moravskoslezském, Ondřej Koplík je vedle vystupování na dalších scénách i stálým hostem Opery Národního divadla v Praze.

Portál Opera Plus se pro letošek rozhodl udělit i mimořádnou Výroční cenu. Za znovuvzkříšení Přírodního divadla v pražské Divoké Šárce ji převzaly pořadatelky tamních každoročních operních produkcí Jana Divišová a Renée Nachtigallová.  Areál Přírodního divadla v Divoké Šárce byl před první světovou válkou zřízen jako letní scéna Národního divadla, avšak v roce 1924 zanikl. V novodobé historii se tu operní představení pravidelně odehrávají od roku 2005, a to vždy o prvním zářijovém víkendu, za obrovského zájmu diváků.

Nejnovější Výroční ceny Opery Plus byly dnes ve Stavovském divadle předány v průběhu koncertu členů orchestru Opery Národního divadla s dirigentem Zdeňkem Klaudou, s programem sestaveným mimo jiné z děl Zelenky a Bacha.

První český zpravodajský portál o klasické hudbě, opeře a tanci Opera Plus, fungující již sedmým rokem, uděluje své Výroční ceny od roku 2013. Vedle dnes oceněných jsou v operní kategorii jejich dosavadními držiteli sopranistky Jana Šrejma Kačírková a Dana Burešová, basbarytonista Adam Plachetka a tenorista Aleš Briscein, v kategorii taneční pak primabalerína Daria Klimentová, její kolegové Tereza Podařilová, Marta Drastíková, Alexandre Katsapov a Ondřej Vinklát, a také choreograf Petr Zuska.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat