Výsledky klavírní soutěže Edvarda Griega: Matyáš Novák si odnáší stříbro

V norském Bergenu proběhlo 9. září 2018 večer finále prestižní klavírní soutěže The International Edvard Grieg Piano Competition a druhé místo si odnesl mladý český klavírista Matyáš Novák.
Finalisté Griegovy mezinárodní klavírní soutěže Matyáš Novák, Alexey Trushechkin a Ryoma Takagi (zdroj FB)

Griegovo muzeum v Troldhaugenu bylo dějištěm 16. ročníku Mezinárodní klavírní soutěže Edvarda Griega. Závěrečný koncert a finále soutěže se konaly v sále „Grieghallen“ v Bergenu, kde za doprovodu Bergen Philharmonic Orchestra pod taktovkou Edwarda Gardnera účinkovali tři finalisté soutěže, český Matyáš NovákRyoma Takagi z Japonska a ruský Alexey Trushechkin.

Koncert byl uveden kompozicí Refrain I z cyklu Different Stories (2018), jehož autorem je současný norský skladatel Ørjan Matre.

První cenu v hodnotě 30.000 eur si odnesl Ryoma Takagi, který vystoupil s Koncertem pro klavír č. 2, c moll, Op. 18 Sergeje Rachmaninova. Na krásném druhém místě s odměnou 20.000 eur se umístil Matyáš Novák, který provedl Klavírní koncert a moll, Op. 54 Roberta Schumanna. Alexey Trushechkin, který zahrál Griegův Klavírní koncert a moll, Op. 16, získal třetí cenu a s ní i 10.000 eur.

Troldsalen, koncertní sál v blízkosti Griegova domu, dějiště úvodních kol Griegovy mezinárodní klavírní soutěže 2018 (zdroj IEGPC)

Do soutěže se přihlásilo celkem 133 účastníků ze 36 zemí. Do prvního kola ve dnech 1. až 3. září, bylo vybráno 28 soutěžících. Do druhého kola 4 září postoupilo 12 kandidátů a do semifinále, konaného 5. září, kandidátů pět. Téhož dne byli vyhlášeni finalisté celé soutěže. Do 9. září čekal účastníky bohatý kulturní hudební i nehudební program, přednášky, mistrovské třídy i turistické prohlídky.

Vedle finanční odměny čeká výherce řada koncertních závazků v Norsku a zahraničí. Norské nabídky skýtají vystoupení v Oslo, Bergenu, Trondheimu, Stavanger či Kristiansand, nebo na festivalech Lofoten Piano Festival a Winter Festival v Bergstaden.

Matyáš Novák tak v rámci 2. ceny a ocenění Seinway Prize vystoupí v roce 2019 na Roros Winter Chamber Music Festivalu 2019 a v německém Kielu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat