Vysočina má nový varhanní festival

Do svého prvního ročníku vstoupí v neděli 19. září 2021 festival Varhanní Vysočina, který si bere za cíl posluchačům postupně představit zajímavé varhanní nástroje v kraji Vysočina. Letos se uskuteční v Humpolci, Lukách nad Jihlavou, Jimramově a v Novém městě na Moravě. Pořadatelem festivalu je spolek Život pro varhany.

Alfred Habermann (zdroj Alfred Habermann)
Alfred Habermann (zdroj Alfred Habermann)

Festival vznikl z iniciativy studentů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze, mladých varhaníků Alfreda Habermanna a Lukáše Dvořáka, a také absolventa HAMU Ondřeje Horňase. Všichni tři pocházejí z Vysočiny. „Můžete se těšit na nástroje barokní, romantické i univerzálnějšího typu. Pro koncerty jsme záměrně zvolili neděle, aby se mohli posluchači zastavit v celotýdenním shonu a naladit se na nadcházející týden. Varhanní hudba totiž povznáší a dokáže pohladit duši. A to je to, co teď všichni potřebujeme“, uvádí Alfred Habermann.

Zahajovací koncert festivalu Varhanní Vysočina se uskuteční v neděli 19. září v 16:00 hodin v kostele sv. Mikuláše v Humpolci. Varhaník Alfred Habermann si pro svůj program s názvem Baroko na oko zvolil skladby Johanna Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudeho, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Petra Ebena.

Další koncert se odehraje v kostele sv. Bartoloměje v Lukách nad Jihlavou, kde se v neděli 26. září v 17:00 hodin představí Ondřej Horňas. Výtěžek koncertu s názvem Invence starých mistrů poputuje na opravu varhan v nedalekých Vysokých Studnicích, kterou iniciuje spolek Život pro varhany.

V evangelickém kostele v Jimramově se v neděli 3. října v 17:00 hodin uskuteční koncert s názvem Hudba severu. Lukáš Dvořák zahraje skladby Nicolause Bruhnse, Edvarda Griega a Heinricha Scheidemanna.

Na závěrečném koncertě v neděli 10. října v 17 hodin vystoupí renomovaný český varhaník a pedagog Pavel Černý. V evangelickém kostele v Novém Městě na Moravě zahraje program s názvem Bach očima romantiků. Zazní skladby Clary Schumannové a Ferenze Liszta, ale i samotného Johanna Sebastiana Bacha.

Vstupné na všechny koncerty je dobrovolné.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments