Výstava přiblíží americké putování Dvořáka a Sládka

Putování skladatele Antonína Dvořáka a básníka Josefa Václava Sládka přiblíží výstava Do Nového světa! chystaná v Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě. Návštěvníci na ní uvidí například Dvořákovy nedávno objevené lodní kufry, jeho pas, lodní lístek, fotografie či korespondenci. Expozice bude přístupná od 21. dubna 2022 až do 16. října.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě (zdroj Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě)
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě (zdroj Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě)

Výstava srovnává cesty obou umělců, které od sebe dělí zhruba čtvrt století. Antonín Dvořák přijel do Ameriky v roce 1892 jako mezinárodně respektovaný umělec na pozvání newyorské konzervatoře s příslibem na české poměry velmi vysokého platu. Pozornost mu věnovala i americká média. Naproti tomu Josef Václav Sládek do Států v roce 1868 tak trochu utíkal z politických, ale možná i osobních důvodů. A jako nepříliš zkušený mladík tu vedl pestrý, dobrodružný život. Vyzkoušel řadu profesí a procestoval velkou část země. Psal pro různé krajanské noviny, sbíral rostliny pro Muzeum království českého (dnes Národní muzeum) a vyzkoušel si i dělnické profese. V obou cestách však lze najít i mnoho společného. Oba muži se třeba setkali s Indiány, jejichž kultura je fascinovala.

Památník vystaví mimo jiné Dvořákův dopis, který zaslal z amerického Spillville správci svého domu na Vysoké. „Rádi bychom se blíže věnovali i dopadům Sládkovy cesty na jeho pozdější život. Znalost anglofonní kultury využil později jako učitel angličtiny a také jako autor jedněch z prvních česko-anglických učebnic vůbec. I ty jsou součástí výstavy,“ uvedl ředitel památníku Vojtěch Poláček.

Zapůjčením předmětů a odbornou pomocí se na výstavě podílejí Památník národního písemnictví, České muzeum hudby, Náprstkovo muzeum, Muzeum Josefa Václava Sládka ve Zbirohu, Národní technické muzeum, Oblastní muzeum v Děčíně a také skladatelovi potomci.

Památník Antonína Dvořáka sídlí v novorenesančním zámečku, který nechal postavit v roce 1878 skladatelův švagr hrabě Václav Kounic. Zdejší rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná okolní krajina inspirovaly řadu Dvořákových děl. Sládek byl blízkým přítelem a gymnaziálním spolužákem hraběte Kounice a právě přes něj se později ve Vysoké spřátelil i s Dvořákem. Delší dobu tu pobýval v letech 1897 až 1898. Bydlel v někdejší myslivně hned u hlavní brány do parku, dnes se tomuto domku říká Sládkovna. Výstava podle Poláčka ukáže i vztah obou umělců k zámečku ve Vysoké. Dvořák právě na toto místo během svého pobytu v Americe často myslel.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments