Benefiční koncert pro Ukrajinu ve Vídni byl zrušen kvůli účasti ruského orchestru

Wiener Konzerthaus zrušil naplánovaný benefiční koncert pro Ukrajinu, který měl odehrát ruský orchestr MusicAeterna. Těleso vedené řeckým dirigentem Teodorem Currentzisem je podle pořadatele problematické kvůli tomu, že jeho sponzorem je i ruská banka VTB, která je postižena protiruskými sankcemi. Připomínky ohledně angažmá ruského orchestru na akci pořádané kvůli pomoci Ukrajině vznesl ukrajinský velvyslanec v Rakousku Vasyl Chymynec.
Wiener Konzerthaus (foto Rupert Steiner)
Wiener Konzerthaus (foto Rupert Steiner)

„Zrušením koncertu respektujeme přání ukrajinského velvyslance v Rakousku, abychom při benefičních vystoupeních vynechali ruské umělkyně a umělce,“ napsal Wiener Konzerthaus na svém webu. „Politickou dimenzi vystoupení orchestru, jehož domovským městem je Petrohrad, nemůžeme ignorovat v době, kdy útok Ruské federace proti Ukrajině způsobil nelidské utrpení,” doplnil šéf koncertní síně Matthias Naske.

Pořadatel uvedl, že dočasně ruší i prodej vstupenek na další vystoupení orchestru MusicAeterna v sezóně 2022/2023, pokud si těleso nenajde nezávislé financování.

Ožehavou otázku ohledně ruských umělců řeší nyní mnohé evropské kulturní instituce. Milánský operní dům La Scala rozvázal krátce po ruském útoku na Ukrajinu spolupráci s ruským dirigentem Valerijem Gergijevem. Ruského dirigenta se zastala operní pěvkyně Anna Netrebko, podle které nebylo správné nutit umělce k veřejným vystoupením proti své vlasti. Netrebko po začátku konfliktu zrušila několik vystoupení na Západě a na konci března válku odsoudila. Den poté La Scala oznámila, že se pěvkyně vrátí na její jeviště.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments